جزئیات ۱۸۰ برنامه برای مدیریت مصرف برق در تابستان ۱۴۰۳

جزئیات 180 برنامه برای مدیریت مصرف برق در تابستان 1403

وزیر نیرو از تدوین ۱۸۰ پروژه و برنامه برای مدیریت مصرف برق تابستان ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: امروز برای رفع ناترازی صنعت برق، باید نسبت به بهره‌مندی از روش‌های مفید با فناور‌ی‌های جدید اقدام شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "علی‌اکبر محرابیان" در آیین معارفه مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به تدوین 180 پروژه و برنامه در گروه‌های مختلف برای مدیریت مصرف برق تابستان 1403 اظهار کرد: پیشبرد یکایک این برنامه‌ها به عنوان تکمیل حلقه‌های این زنجیره بزرگ ضامن موفقیت صنعت برق کشور خواهد بود.

وزیر نیرو یادآور شد: ناترازی‌های صنعت برق طی دو سال اخیر به گونه‌ای مدیریت شد که ظرفیت‎‌های خالی عمدتا استفاده شدند و امروز برای رفع این ناترازی باید نسبت به بهره‌مندی از روش‌ها و فناوریهای جدید اقدام شود.

وی از طراحی پنج کمیته برای پیشبرد این مهم گفت و بیان کرد: تا امروز افزون بر 424 مصوبه پیرو برگزاری 48 جلسه اصلی و 23 جلسه فرعی در این کمیته‌ها حاصل شده است و این جلسات کاملا عملیاتی و تصمیمات کاملا اجرایی است.

محرابیان «کمیته مدیریت و بهینه‌سازی مصرف» را مهمترین ‌این کمیته‌ها عنوان کرد و افزود: در این کمیته مجموعه تصمیمات در قالب دستورالعمل‌های بهینه‌سازی مصرف ابلاغ شده است که در حوزه‌های اداری، خانگی، کشاورزی و صنعتی است.

چنانچه همه بندهای این دستورالعمل‌ها به مرحله اجرایی برسند، بی‌تردید ما می‌توانیم به راحتی صنعت  برق را اداره کنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر این که مدیریت ناترازی به معنای عبور از یک محدودیت و بحران نیست، اضافه کرد: استفاده از علم و تکنولوژی برای مدیریت صحیح، عالمانه و اقتصادی صنعت برق را می‌توان نوعی مدیریت در رفع ناترازی برق عنوان کرد.

وی با بیان اینکه مدیریت صنعت برق در شرایط موجود یک مدیریت کاملا علمی است، ادامه داد: با مشاهده نمودار میزان برق مصرفی صنایع طی روزهای سیزدهم آذر و پنجم مرداد به این نتیجه رسیدیم که چگونه با شیوه‌های مدرن مدیریت مصرف، توانستیم در تابستان امسال 2.5 درصد انرژی بیشتری را طی یک روز نسبت به زمانی که هیچ‌گونه محدودیتی در مصرف برق اعمال نشده بود تامین کنیم؛ این امر افتخار صنعت برق کشور محسوب می‌شود.

محرابیان در ادامه به مصوبه شورای عالی انرژی مبنی بر تامین 20 درصد برق مصرفی ادارات کشور با بهره‌مندی از انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون این دستورالعمل ابلاغ شده است، همچنین بر اساس این قانون باید یک درصد از مصرف برق صنعت در سال 1402 از محل تجدیدپذیرها باشد و سالانه به مدت پنج سال یک درصد به این عدد اضافه می‌شود؛ به عبارت دیگر در ابتدای سال 1403 این عدد به 2 درصد می‌رسد.

وزیر نیرو تاکید کرد: صنایع و ادارات باید معادل مصرف خودشان نیروگاه تجدیدپذیر احداث کرده در غیر این صورت لازم است از طریق قانونی اقدام به خرید برق تجدیدپذیر کنند.

وی افزود: از یکم خرداد تا 15 مهرماه سال 1400 به رغم خاموشی‌های گسترده، 48 میلیارد کیلووات ساعت برق برای بخش خانگی تامین شد در همین بازه زمانی در سال 1402 با وجود عدم خاموشی و اضافه شدن 1.5 میلیون مشترک خانگی جدید به شبکه برق کشور و نیز گرمای بی سابقه تابستان کره زمین، مصرف برق خانگی به 46 میلیارد کیلووات ساعت رسید.

وی تصریح کرد: چنانچه مدیریت مصرف برق همانند گذشته صورت می‌گرفت میزان برق مصرفی در بخش خانگی در همین بازه زمانی باید به 58 میلیارد کیلووات ساعت می‌رسید، این درحالی است که با مدیریت بهینه مصرف برق در بخش خانگی در مقایسه با سال 1400 مصرف، دو میلیارد کیلووات ساعت برق کاهش یافت.

محرابیان با اعلام اینکه 3 درصد از مشترکان تهرانی 40 درصد درآمد شرکت برق تهران بزرگ را می‌پردازند، اظهار کرد: سیاست پاداش صرفه‌جویی یک قرائت صحیح از مشارکت عمومی و بر مبنای علم اقتصاد در کاهش مصارف مازاد و صرفه‌جویی بوده است.

وی با بیان اینکه در صورت اجرای دقیق و صحیح 180 برنامه تدوین شده می‌توان تابستان سال آینده را بدون خاموشی گذراند، افزود: می‌توان در یک بستر تعاملی، چارچوب مدیریت شده و با شیوه‌های اطلاع‌رسانی ساعتی و لحظه‌ای به مصرف کننده، یک مشارکت ملی و عمومی را در صرفه‌جویی و توجه دادن به مصرف جلب کرد؛ موضوع اپراتور انرژی همین بحث و مقوله را شامل می‌شود.

وزیر نیرو به تشریح «کمیته توسعه و ارتقای شبکه» پرداخت و گفت: در این زمینه مشکلات به ویژه در پیک تابستان شناسایی و اولویت‌بندی شده است، این الزامات به عنوان پروژه‌های حیاتی مصوب و ابلاغ شده و هم‌اکنون در مسیر اجراست؛ مهم‌ترین آن در تهران، مازندران، گیلان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان، فارس و برخی دیگر از مناطق در حال اجرا هستند.

وی با اشاره به تصویب پروژه‌های مهم در بخش توزیع برق طی هفته‌های گذشته، افزود: این پروژه‌ها در مراحل اجرایی قرار گرفته است.

محرابیان اضافه کرد: در مسائل مربوط به ساختگاه، پشتیبانی‌ها، حل مسائل زمین، محیط زیست و دیگر مسائل مربوط به قرارداد احداث 4500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر اقدامات لازم صورت گرفته است و تامین مالی آن به طور کامل انجام شده است، خوشبختانه بهترین پیمانکاران کشور برنده مناقصات شدند، در این زمینه با پیمانکاران برای احداث 500 تا 1500 مگاوات تعهد صورت گرفته تا طی هفت ماه این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند.

وزیر نیرو با تاکید بر اثرگذاری بی‌نظیر نیروگاه‌های تجدیدپذیر، اذعان کرد: این دست از نیروگاه‌ها، می‌توانند صنعت برق کشور را توسعه دهند و اثرگذاری آن برای تابستان و غیر از آن بسیار حائز اهمیت است. در همین راستا قراردادهای دیگری منعقد شده که حداقل 900 مگاوات آن باید در تابستان 1403 به بهره‌برداری برسد.

وی همچنین به موضوع تعمیرات، بازسازی، رفع محدودیت و ارتقای نیروگاه‌ها پرداخت و اظهار کرد: باید تا پایان اردیبهشت 1403، همه این نیروگاه‌ها را به مدار آوریم. در نیروگاه‌های برق آبی بر اساس آخرین گزارش‌ها وضعیت مطلوبی برقرار است و در نیروگاه‌های حرارتی نیز وضعیت نسبتا مطلوبی را شاهد هستیم.

محرابیان نصب کنتورهای هوشمند را جزو برنامه‌های اجرایی سال جاری عنوان و خاطرنشان کرد: در این زمینه سهم هر استان و شرکت مشخص شده است.

وی با بیان اینکه امروز در نیمه راه خدمت‌رسانی در صنعت برق کشور قرار داریم، تاکید کرد: باید با توان بیشتر به مسیر خود در امر خدمت‌رسانی ادامه دهیم.

وی همچنین ضمن قدردانی از تلاش‌ها‌ و زحمات "آرش کردی" طی دو سال فعالیت مجدانه و موثر در پست مدیرعاملی شرکت توانیر گفت: این فعالیت‌های مفید و موثر، زمینه‌ساز رضایت تمام مشترکان و ملت شریف ایران را فراهم کرده است.

وزیر نیرو در ادامه به دستاوردهای صنعت برق کشور طی دو سال اخیر اشاره کرد و افزود: می‌توان ارزیابی مثبتی از عملکرد صنعت برق پیرو تلاش‌ها و فعالیت همه مدیران، مهندسان، مشاوران، پیمانکاران و فعالان صنعت برق کشور و در راس آن‌ آقای کردی مدیرعامل شرکت توانیر داشت.

وی تاکید کرد: بسیاری از امور در وزارت نیرو در چارچوب روابط دوجانبه بین وزیر و مشاوران در حال انجام است، در همین راستا آقای کردی مسئولیت سنگینی را به ویژه در حوزه انرژی و مبادلات بین‌المللی پذیرفته است.

محرابیان در پایان خاطرنشان کرد: در همین راستا ورود آقای "مصطفی رجبی مشهدی" را قدر می‌نهیم؛ آقای رجبی مشهدی از سرمایه‌های بسیار خوب و ارزنده صنعت برق کشور به شمار می‌رود و معتقدم انتخاب خوبی در این زمینه صورت گرفته است و در همین راستا وارد یک فاز جدید از فعالیت‌ها در صنعت برق کشور خواهیم شد.
 

 

ارسال نظر