شناسه خبر : 40266

۲۰۰ نقطه دچار تنش آبی در کشور شناسایی و مدیریت شد

۲۰۰ نقطه دچار تنش آبی در کشور شناسایی و مدیریت شد

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: نزدیک‌به ۲۰۰ نقطه دارای تنش آبی در فصول مختلف کشور شناسایی و با تلاش های انجام شده، این مشکل به‌خوبی مدیریت شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، «محمد جوان‌بخت» در نشست تخصصی وزیر نیرو با مدیران صنعت آب و فاضلاب کشور افزود: تلاش‌های فراوانی در سال آبی گذشته برای رفع مشکلات مربوط به حوزه آب و فاضلاب از جمله در مشهد، تبریز و تهران و بسیاری شهرهای دیگر انجام شد که در این زمینه شرکت مهندسی آب و فاضلاب و شرکت‌های استانی پای‌کار بودند.

وی از توجه ویژه وزیر نیرو به بخش آب کشور خبر داد و با بیان اینکه گستره ماموریتی آب و فاضلاب، کل کشور بوده و همه شهرها و روستاها را در بر می‌گیرد، گفت: مدیران به‌عنوان نقطه عطف و تماس این مجموعه با مصرف‌کنندگان هستند.

جوان‌بخت، پروژه‌های اجرایی بخش آب و فاضلاب را شامل دو دسته کلی تامین منابع آب و توزیع منابع آب دانست و خاطرنشان‌کرد: این امر در ادامه یک زنجیره‌ای اعم از تامین آب، خطوط انتقالی، تصفیه‌خانه‌ها، شبکه‌های توزیع شهری، ایستگاه‌های پمپاژ و مواردی ازاین‌دست را تشکیل می‌دهند.

وی ادامه‌داد: پروژه‌های زیربنایی و اساسی با در نظر گرفتن اهداف و شرایطی که مناطق مختلف دارند، پایش و پیش‌بینی و از جهت‌های مختلف کنترل می‌شوند که بخشی از آن را پروژه‌های اضطراری تشکیل می‌دهند.

معاون وزیر نیرو تاکید کرد: لازم است این پروژه‌ها هرچه سریع‌تر به تصویب برسند، منابع اعتباری موردنیاز، به‌منظور پیشبرد آن‌ها پیش‌بینی شود و مجموعه ظرفیت‌ها به کار گرفته شود.

جوان‌بخت گفت: به‌طور معمول این طرح‌ها یک‌ ساله بوده و برای عبور از سال آبی جاری باید تدوین شوند.

لزوم مدیریت هدررفت آب

وی به موضوع هدررفت آب در شبکه‌ها پرداخت و آن را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: این موضوع از سوی بسیاری از مراکز پژوهشی کشور، مراجع برنامه‌ریزی و نظارتی مورد پرسش قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه‌کرد: مدیریت هدررفت آب، امر واجبی است و باید مدیران آبفا در سراسر کشور نسبت به این موضوع، حساسیت لازم را داشته باشند.

وی به سرانه مصرف آب در کشور اشاره و بیان‌کرد: اعداد و ارقام اعلامی به نظر بالا و نیازمند مدیریت تقاضا و مصرف به شکل ویژه است و اصلاح الگو و مدیریت مصرف در این زمینه بسیار مهم است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اجرای بند «ع» تبصره ۸ (استفاده از منابع آب نامتعارف در صنایع آب بر) را لازم و ضروری دانست و افزود: در برخی از استان‌ها به‌واسطه ایجاد شرایطی، بین توزیع، تامین و مصرف آب در بخش صنعت، تعادلی شکل‌ گرفته است و بر هم‌ زدن این تعادل به دلیل تغییراتی با هزینه همراه خواهد بود.

جوان‌بخت گفت: اهداف این طرح تاثیر قابل‌توجهی در صیانت از آب کشور دارد و لازم است استان‌ها آن را با جدیت به‌عنوان ماموریت وزارت نیرو موردتوجه قرار دهند.

وی خاطرنشان‌کرد: بحث‌هایی مانند نصب آب‌شیرین‌کن در مناطق ساحلی از موضوع‌هایی است که باید به آن توجه شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه‌داد: در بعضی موارد چند صد کیلومتر خط لوله از مناطق مرکزی به مناطق ساحلی با هزینه فراوان هدایت می‌شود، در حالی‌که خود مناطق با مشکلات آبی روبه‌رو هستند؛ تأمین آب در خود مناطق ساحلی بسیار منطقی‌تر و اقتصادی‌تر به نظر می‌رسد، بنابراین نصب آب‌شیرین‌کن در نوار ساحل کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

جوان‌بخت با بیان اینکه مدیریت آب کشور، امری ساده و بدون تنش نیست، افزود: در کل شبانه‌روز مخاطبان در دسته‌های گوناگون، مطالبه‌گر خدمات آب و فاضلاب هستند و برای پاسخگویی باید به‌صورت جهادی فعالیت شود.

ارسال نظر