شناسه خبر : 37570

خودروسازان خصوصی در تولید رکورددار شدند

خودروسازان خصوصی در تولید رکورددار شدند

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: نزدیک به ۵۳۷ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان مردادماه تولید شده است که این امر نشانگر برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، «عبدالله توکلی لاهیجانی» در گفت و گویی اعلام‌کرد: امسال نزدیک‌به ۴۴۰ هزار دستگاه خودروی سواری به‌صورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۳۲۹ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد ۳۴ درصد را نشان می‌دهد.

وی بیان‌داشت: در مدت یاد شده ۶۲ هزار دستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۵۲ درصد رشد برخوردار بوده است. علاوه بر این در پنج ماهه نخست امسال حدود یک‌هزار و ۳۷۰ دستگاه خودروی ون تولید شده که در همسنجی با پارسال ۷۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

این مقام مسوول وزارت صمت گفت: تولید حدود ۱۶ هزار و ۶۰۰ دستگاه انواع خودروی سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) و رشد ۶۹ درصد تولید در این حوزه، از دیگر آمار قابل ذکر است.

رشد ۷۸ درصدی تولید خودروسازان خصوصی

وی با اشاره به رشد تولید خودرو توسط خودروسازان خصوصی گفت: علاوه بر این در پنج ماهه نخست امسال بیش از ۱۱۲ هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با تولید ۶۳ هزار دستگاه مدت مشابه پارسال، حدود ۷۸ درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

توکلی لاهیجانی تصریح‌کرد: در این مدت سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور ۲۱ ‌درصد بوده است.

وی بیان‌داشت: سیاست‌های وزارت صمت با افزایش تولید خودرو در کشور، در کنار شفاف سازی عرضه و شکل گیری سامانه یکپارچه نوبت دهی، باعث شد که بازار خودروی کشور از شرایط بی ثبات گذشته خارج شود.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت خاطرنشان کرد: با افزایش تولید بعد از چهار سال متوالی، تولید خودرو در سال گذشته و در دولت سیزدهم از مرز یک میلیون دستگاه فراتر رفت و روند افزایشی تولید خودرو همچنان در سال جاری نیز تداوم خواهد داشت.

پس از ایجاد ثبات تولید و شفاف سازی عرضه، بر روی شتاب بخشیدن به فناوری‌های نوین در صنعت خودرو از قبیل برقی سازی و اتصال پذیری متمرکز شده است و امید است با توسعه بُن‌سازه‌های بومی و محصولات آن و هم افزایی در صنعت خودروی کشور، این صنعت از منظر کیفیت قیمت و مقیاس تولید رقابت‌پذیر شود.

ارسال نظر