شناسه خبر : 46894

افزایش ۶۲ درصدی کتاب‌های کودک در بهمن ۱۴۰۲

افزایش ۶۲ درصدی کتاب‌های کودک در بهمن ۱۴۰۲

حوزه کودک و نوجوان در بهمن ۱۴۰۲ با انتشار ۲ هزار و ۷۵۶ نسخه در صدر فهرست قرار دارد و نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با هزار و ۶۹۶ عنوان کتاب، افزایش ۶۲ درصدی را ثبت کرده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس آمار موضوعی کتاب‌های ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه ‌کتاب و ادبیات ایران در بهمن ماه سال جاری،‌ یازده هزار و ۹۵۵ عنوان کتاب از سوی هزار و ۵۶۲ ناشر منتشر شده است که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته با ۹هزار و ۸۳۲ عنوان کتاب، ۲۲ درصد افزایش داشته است.

تعداد عناوین کتاب‌های منتشر شده در حوزه کودک و نوجوان در ماه گذشته (بهمن ۱۴۰۲) از سایر موضوعات پیشی گرفته است و با انتشار ۲ هزار و ۷۵۶ نسخه در صدر فهرست قرار دارد و نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با هزار و ۶۹۶ عنوان کتاب افزایش ۶۲ درصدی را ثبت کرده است. پس از آن موضوعات کمک درسی، ادبیات، علوم اجتماعی، علوم عملی و دین قرار گرفته‌اند. کمترین عناوین منتشره نیز به حوزه علوم طبیعی و ریاضیات اختصاص دارد. همچنین تعداد کتاب‌های منتشر شده با موضوع دین و زبان در بهمن ماه سال جاری نسبت به بهمن ماه سال گذشته به ترتیب ۵۴ و ۳۸ درصد افزایش داشته‌اند.

از تعداد کتاب‌های منتشر شده در حوزه کودک و نوجوان در این ماه هزار و ۳۸۶ عنوان تالیف و مابقی ترجمه و ۲هزار و ۸۱ عنوان از این کتاب‌ها در تهران و مابقی در سایر استان‌ها چاپ شده‌اند

از تعداد کتاب‌های منتشر شده در حوزه کودک و نوجوان در این ماه هزار و ۳۸۶ عنوان تالیف و مابقی ترجمه و ۲هزار و ۸۱ عنوان از این کتاب‌ها در تهران و مابقی در سایر استان‌ها چاپ شده‌اند. در حوزه کودک و نوجوان، هزار و ۱۹۳ نسخه از کتاب‌ها چاپ اول و هزار و ۵۶۳ نسخه نیز تجدید چاپ بوده‌اند.

از میان مجموع کتاب‌های منتشره در بهمن ماه سال جاری،‌ ۸ هزار و ۳۷۸ اثر تالیف و ۳ هزار و ۵۷۷ اثر ترجمه بوده‌اند که در موضوعات کمک درسی، کودک و نوجوان، علوم اجتماعی، ادبیات و دین بیشترین میزان تالیف صورت گرفته است. موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، فلسفه و روان شناسی، علوم عملی و علوم اجتماعی بیشترین موضوعاتی بودند که در این ماه ترجمه شده‌اند.

ناشران تهرانی ۸ هزار و ۲۴۱ اثر و ناشران سایر استان‌ها ۳ هزار و ۷۱۴ اثر منتشر کرده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته به ترتیب با ۷هزار و ۱۰۸ و ۲هزار و ۷۲۴ کتاب افزایش ۱۶ و ۳۶ درصدی را تجربه کرده‌اند. در استان تهران اقبال بیشتر به سمت موضوعاتی همچون کودک و نوجوان، کمک درسی، ادبیات، علوم اجتماعی و علوم عملی بوده است. اما در سایر استان‌ها موضوعات کودک و نوجوان، دین، ادبیات، علوم اجتماعی و علوم عملی در صدر قرار دارند.

میانگین قیمت کتاب‌های منتشر شده در بهمن ماه ۱۴۰۲ در قیاس با بازه زمانی مشابه سال گذشته ۳۵ درصد افزایش را تجربه کرده است

در این ماه تعداد کتاب‌های چاپ اول ۷ هزار و ۸ عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها ۴ هزار و ۹۴۷ اثر بوده است. بیشترین موضوعات چاپ اول به کودک و نوجوان، علوم اجتماعی، ادبیات، کمک درسی و علوم عملی اختصاص دارد. همچنین در این ماه موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی، ادبیات، علوم عملی و دین بیشترین میزان تجدید چاپ را داشتند.

شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در بهمن ماه سال جاری ۱۰میلیون و ۸۵۴ هزار و ۸۱۹ نسخه بوده است. اما میانگین شمارگان ۹۰۸ نسخه است که نسبت به بازه زمانی مشابه کاهش ۹ درصدی را شاهد هستیم.

میانگین قیمت کتاب‌های منتشر شده در بهمن ماه ۱۴۰۲ رقم یک میلیون و ۴۹۶هزار و ۸۶۴ ریال را نشان می‌دهد که در قیاس با بازه زمانی مشابه سال گذشته ۳۵ درصد افزایش را تجربه کرده است.

تعداد و درصد کتاب‌های چاپ اول منتشر شده در بهمن ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که استان تهران سهم ۶۲ درصدی در انتشار کتاب‌ها داشته و استان‌های قم، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی و البرز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

ارسال نظر