شناسه خبر : 38162

امیدها برای درمان چاقی و بیماری‌های کبدی با نوعی نانوژل افزایش یافت

امیدها برای درمان چاقی و بیماری‌های کبدی با نوعی نانوژل افزایش یافت

محققان در یک بررسی‌ نشان دادند که استفاده از نانوژل حاوی دارو می‌تواند برای درمان چاقی و برخی بیماری‌های کبدی استفاده شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا،  یک مهندس زیست پزشکی دانشگاه ماساچوست حاملی از جنس نانوژل برای حمل دارو طراحی کرد. نتایج بررسی نشان می‌دهد که این دارو به کبد موش مبتلا به چاقی رسیده و به طور موثری در درمان بیماری‌ ناشی از رژیم غذایی این حیوان اثربخش بوده است.

تای تایوماناوان استاد شیمی و مهندسی زیست پزشکی دانشگاه ماساچوست در آمریکا در این زمینه گفت: موش‌های تحت درمان وزن خود را به طور کامل از دست دادند و ما هیچ عارضه جانبی غیرطبیعی مشاهده نکردیم. با توجه به اینکه ۱۰۰ میلیون آمریکایی دچار چاقی و اختلالات قلبی و عروقی هستند، ما از نتایج این بررسی بسیار هیجان‌زده شدیم.

وی افزود: برای تجاری‌سازی این یافته‌ها و استفاده از آن در انسان‌ها، یک شرکت نوپای استارتاپی به نام سیتا تراپیوتیکس (Cyta Therapeutics) تاسیس شده است که قرار است این فناوری نانوژل را توسعه دهد. این شرکت نوپا به تازگی در شانزدهمین نشست سالانه نوآوری علوم زندگی ماساچوست (MALSI) در بوستون، جایزه بهترین استارتاپ را از نگاه داوران کسب کرد.

این محقق یادآور شد: یکی از اهداف اصلی این مرکز، فهمیدن چگونگی رهایش داروی در جای مناسب در بدن با ایجاد پلتفرم‌های تحویل جدید برای مولکول‌های کوچک و بزرگ است.

Thyromimetics یا داروهایی که از هورمون تیروئید تقلید می‌کنند، به عنوان یک روش بالقوه برای مقابله با مشکل چاقی، دیابت نوع ۲، کلسترول بالا، اختلال عملکرد متابولیک (MASH) و سایر شرایط متابولیکی در نظر گرفته شده است. با این حال، درمان هدفمند مهم است. تایوماناوان و همکارانش به دنبال استفاده از این راهبرد هستند.

این محقق تاکید کرد: ما فهمیدیم که باید این دارو را به صورت انتخابی به کبد تحویل دهیم زیرا اگر به بخش های دیگر بدن برود، می‌تواند باعث ایجاد عوارض ناخواسته شود. علاوه بر عوارض جانبی، انتظار می‌رود مصرف این دارو به صورت سیستماتیک اثربخشی آن را کم کند که این موضوع در مطالعه‌های مختلف نیز تأیید شده است.

محققان این پروژه موش‌ها را به مدت ۱۰ هفته تحت رژیم غذایی با چربی بالا، قند بالا و کلسترول بالا قرار دادند و وزن آنها را دو برابر کردند. یک گروه کنترل نیز با یک رژیم غذایی سالم تغذیه شدند.

تایوماناوان در این باره توضیح داد: ما با استفاده از اختراع منحصر به فرد خود، یک رویکرد بسیار ساده ارائه دادیم که می‌توانیم به صورت انتخابی به اهداف مختلفی دارو را هدایت کنیم.

وی افزود: هنگامی که نانوژل در داخل سلول‌های کبدی قرار دارد، گلوتاتیون در سلول‌ها پیوندهای موجود در نانوژل را تجزیه می‌کند و دارو را آزاد می‌شود. این دارو سپس گیرنده بتا هورمون تیروئید را فعال می‌کند و منجر به کاهش چربی، افزایش سنتز اسید صفراوی و اکسیداسیون چربی می‌شود. پس از پنج هفته درمان، موش‌ها به وزن طبیعی بازگشتند.

 

ارسال نظر