آماده باش کمبود بنزین در روسیه

آماده باش کمبود بنزین در روسیه

روسیه از قزاقستان خواسته است آماده باشد تا در صورت کمبود سوخت به دلیل حملات پهپادی اوکراین به پالایشگاه‌ها، ۱۰۰ هزار تن بنزین برای مسکو تامین کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، منابع آگاه به رویترز گفتند: توافق درباره استفاده از ذخایر برای روسیه، مورد موافقت قرار گرفته است. بلاروس هم موافقت کرده است در تامین بنزین، به روسیه کمک کند.

حملات پهپادی، حدود ۱۴ درصد از ظرفیت پالایش نفت روسیه را تا پایان مارس، مختل کرد. مقامات روسیه اعلام کرده‌اند وضعیت در بازارهای سوخت داخلی، باثبات است و ذخایر به اندازه کافی وجود دارد.

روسیه معمولا صادرکننده بنزین سوخت است اما اختلالات پالایشگاهی، شرکت‌های نفتی این کشور را مجبور به واردات کرده است.

به گفته منابع آگاه، مسکو از قزاقستان خواسته است ۱۰۰ هزار تن ذخایر اضطراری بنزین برای عرضه به روسیه آماده کند.

روسیه ممنوعیت صادرات بنزین به مدت ۶ ماه از اول مارس را وضع کرده تا از کمبود شدید سوخت جلوگیری کند با این حال، این ممنوعیت شامل اتحادیه اقتصادی اوراسیا که متشکل از قزاقستان و کشورهای دیگری نظیر مغولستان است، نمی‌شود.

اما معامله‌گران گفتند: در صورت وخامت کمبود سوخت در روسیه، این ممنوعیت ممکن است گسترش پیدا کند. پالایشگاه نفت اورسک روسیه، هفته گذشته به دلیل سیل شدید، تولید را متوقف کرد.

بر اساس گزارش رویترز، قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در جهان است. این کشور صادرات سوخت را جدا از اهداف بشردوستانه، تا پایان سال گذشته محدود کرده بود.

ارسال نظر