سهم ۲۹ درصدی چین از ظرفیت تولید انرژی بادی در جهان

سهم ۲۹ درصدی چین از ظرفیت تولید انرژی بادی در جهان

ردیاب انرژی باد جهانی (GWPT) مجموعه داده ای جهانی از تاسیسات بادی در مقیاس کاربردی، در داخل و خارج از ساحل است. شامل فازهای مزرعه بادی با ظرفیت ۱۰ مگاوات (MW) یا بیشتر است. فاز پروژه بادی به طور کلی به عنوان گروهی از یک یا چند توربین بادی تعریف می‌شود که تحت یک مجوز، یک قرارداد خرید برق نصب می‌شوند و معمولاً به طور همزمان آنلاین می‌شوند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از وزارت نیرو، انرژی باد تبدیل به منبع مهمی برای تولید انرژی در سرتاسر جهان شده است و ظرفیت جهانی آن در سال ۲۰۲۴ به بیش از ۸۴۶ گیگاوات رسیده است و در سرتاسر جهان ۱۵۵ کشور از انرژی تجدیدپذیر بادی استفاده می‌کنند و ظرفیت آینده‌نگر برآورد شده این نوع انرژی نیز ۲۰۵۳ گیگاوات خواهد بود.

طبق آخرین آمار منتشر شده از  ردیاب انرژی باد جهانی (GWPT) مجموعه داده ای جهانی از تاسیسات بادی در مقیاس کاربردی، در داخل و خارج از ساحل است. آمار سایت جهانی گلوبال انرژی مانیتورینگ (GEM) شامل فازهای مزرعه بادی با ظرفیت ۱۰ مگاوات (MW) یا بیشتر است.

بر اساس این گزارش چین با ۲۹.۱۳، آلمان با ۱۲.۴۶، فرانسه با ۷.۷۲، آمریکا با ۷.۳۸ و اسپانیا با ۶.۱۶ درصد بالاترین سهم ظرفیت تولید برق با استفاده از انرژی بادی در سطح جهانی را دارا هستند. با این حال این صنعت با مشکلاتی همچون تامین تجهیزات، تحریم و دیرکرد در ساخت پروژه ها رنج می‌برد.

Solarabic در گزارشی نوشت اگرچه بخش انرژی به طور کلی دارای پایه های قوی است، "باید توجه داشت که سرعت گسترش شبکه ها و منابع انرژی تجدید پذیر هنوز ناکافی است."

در بخش دیگر این گزارش اشاره شد عملیات ساخت و ساز فعلی که بیشتر آنها در چین انجام می شود، جهان را در مسیر افزایش دو و نیم برابری ظرفیت جهانی انرژی تجدیدپذیر تا سال ۲۰۳۰ قرار می دهد که کمتر از هدف سه برابری توافق شده در کنفرانس آب و هوایی COP۲۸ است. علاوه بر این، افزایش قیمت مواد خام و قطعات و همچنین تاخیرهای نظارتی منجر به کاهش ارزش دارایی ها و زیان در صنعت انرژی بادی علیرغم تقاضای زیاد برای فناوری های تجدیدپذیر شده است.

بر اساس این آمار و اطلاعات که ناظر بر از مدار خارج شدن شرکت‌های فعال در انرژی بادی در سرتاسر جهان است، آینده این صنعت با ابهام بزرگی مواجه شده است و بنابراین پیش بینی می شود رسیدن به افزایش ۳ برابری در گسترش انرژی تجدیدپذیر بادی با کندی پیش خواهد رفت.

ارسال نظر