شناسه خبر : 44396

خبر خوب برای خریداران مسکن / نرخ سود وام مسکن کاهش می‌یابد

خبر خوب برای خریداران مسکن / نرخ سود وام مسکن کاهش می‌یابد

رئیس صندوق ملی توسعه گفت: با هدف کاهش نرخ سود وام مسکن و هم‌چنین کمک به افزایش منابع بانک مسکن ۴ میلیارد دلار در ۲ مرحله به بانک مسکن تعلق می‌گیرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهدی غصنفری رئیس صندوق ملی توسعه در آیین امضای قرارداد سپرده گذاری ۲ میلیارد دلاری با بانک مسکن به منظور حمایت از نهضت ملی مسکن گفت: برای حمایت از طرح نهضت ملی مسکن فرصتی در اختیار صندوق قرار گرفته که با حفظ جایگاه ارزی در حوزه مسکن کشور هم موثر باشد.

وی با اعلام اینکه این نقش توسط رئیس‌جمهور در شورای عالی مسکن بر دوش صندوق گذاشته شد، گفت: صندوق توسعه یک صندوق ارزی است و منابع صندوق نمی‌تواند تبدیل به ریال شود اما برای کمک به بانک مسکن برای تولید مسکن تدبیر متفاوتی اتخاذ شد و بر همین اساس نتیجه گفت‌وگوها تبدیل به مدلی شد که امروز به امضای بانک مسکن و صندوق توسعه ملی می‌رسد.

به گفته غضنفری صندوق توسعه ملی در گام نخست در سقف ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری نزد بانک مسکن داشته چرا که بانک مسکن نقش مستقیمی در تولید نهضت ملی دارد.

وی درباره جزئیات این قرارداد گفت: در مدل نخست ۲ میلیارد منابع ارزی در نزد بانک مسکن با نرخ سود ۲ درصد سرمایه گذاری می‌شود که بانک هم اجازه دارد با نرخ‌های مرسوم ارزی در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار دهد و در فعالیت های اقتصادی به صورت ارزی استفاده کند.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی توضیح داد: مدت این قرارداد ۳ ساله است و بانک مسکن می‌تواند از طریق مابه التفاوت سود این فعالیت اقتصادی منابعی را به عنو‌ان درآمد اتخاذ کند تا در نهایت بتواند کاهش سود وام‌های مسکن مردم را هدفگذاری کند.

غصنفری افزود: در واقع از طریق ۲ میلیارد دلاری که در اختیار بانک مسکن قرار می‌گیرد بانک مسکن می‌تواند مابه التفاوت را به عنوان درآمد برای کاهش نرخ سود وام‌های مسکن در اختیار قرار گیرد.

وی با طرح این سوال که این مدل اقتصادی چه کمکی به منابع ریالی بانک مسکن می‌کند، گفت: در طرح نخست کمک به نرخ سود است و ۲ میلیارد دلار بعدی که در قرارداد دیگری از طریق وزارت مسکن به بانک تعلق قرار خواهد گرفت، کمک به افزایش منابع بانک برای وام دهی خواهد داشت.

ارسال نظر