شناسه خبر : 37391

بانک مرکزی وارد اعتبارسنجی افراد در شبکه بانکی شد

بانک مرکزی وارد اعتبارسنجی افراد در شبکه بانکی شد

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و طراحی مدل جدید اعتبارسنجی، سطح پوشش این مدل را به ۱۰۰ درصد می‌رسانیم تا هر ایرانی دارای یک نمره اعتبارسنجی در شبکه بانکی باشد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا ؛ «مهران محرمیان» در همایش ملی تحول دیجیتالی در صنعت بانکداری داده‌های باز را یکی از مهم‌ترین حوزه‌های بانکداری دیجیتال معرفی کرد و گفت: رویکرد بانک مرکزی در این حوزه رویکرد توسعه‌ای ست و کارشناسان بر روی مباحث حقوقی و امنیتی توسعه داده‌های باز در صنعت بانکداری در حال بحث و بررسی هستند.

وی بانکداری باز را دیگر حوزه‌ای دانست که بانک مرکزی قصد ورود در سیاست‌گذاری آن را دارد و اظهار داشت: سیاست گذاری در این حوزه با تمرکز بر ریسک‌ها به گونه‌ای انجام خواهد شد که کمترین ریسک را متوجه بازار و مشتریان کند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: تا پایان سال ۱۴۰۳ مقررات فعالیت در این حوزه به صورت نظام مند تدوین در اختیار فعالان گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه پرداخت وضعیت بسیار مطلوبی داریم و از کشورهای پیشرو در این حوزه هستیم، اظهار داشت: در حوزه نظام‌های پرداخت رویکرد بانک مرکزی ارائه و معرفی خدمات نوآورانه به شبکه بانکی و مشتریان است.

محرمیان لندتک‌ها (لندتک نوآوری فناورانه در زمینه وام‌دهی است) را دیگر حوزه نظارتی بانک مرکزی در بخش فناوری اطلاعات برشمرد و گفت: این حوزه نیازمند تنظیم‌گری است و بانک مرکزی در تعامل با فعالان و سازمان‌های مرتبط با آن به این حوزه ورود خواهد کرد و تنظیم‌گری و سیاست‌گذاری در حوزه لندتک‌ها از مهم‌ترین برنامه‌های بانک مرکزی به شمار می‌رود و هدف ما بهره‌گیری گسترده از ظرفیت‌های این حوزه در ارائه خدمات در شبکه بانکی است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اعتبارسنجی افزود: در سال‌های اخیر اعتبارسنجی یکی از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی بوده است و با توجه به اشکالات موجود در مدل اعتبارسنجی که بیش از ۶۰ درصد جمعیت را در بر نمی‌گرفت به سمت طراحی مدل جدیدی از اعتبارسنجی حرکت کردیم و با تغییرات ایجاد شده سطح پوشش افراد در این مدل به بیش از ۸۷ درصد افزایش یافته است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده هدف ما این است که سطح پوشش این مدل اعتبارسنجی را به ۱۰۰ درصد رسانده و هر ایرانی دارای یک نمره اعتبارسنجی در شبکه بانکی باشد.

محرمیان ساماندهی بازار رمز ارزها را از دیگر دغدغه‌های بانک مرکزی خواند و گفت: با توجه به مقررات‌گذاری انجام شده، در حوزه استخراج رمز ارزها هیچ مشکلی وجود ندارد و استخراج رمز ارز به بحث ارزآوری در کشور کمک می‌کند.

معاون فناوری‌های نوین افزود: در بحث مبادله از طریق رصد دقیق تراکنش‌های رمز ارزی در حال بررسی برای شفاف سازی و مقررات‌گذاری در این حوزه هستیم‌.

محرمیان خاطر نشان کرد: همچنین در حوزه پرداخت مانند بسیاری از کشورهای دنیا پرداخت از طریق رمز ارزها را به رسمیت نمی‌شناسیم.

ارسال نظر