شناسه خبر : 22957

واگذاری سهام بانکرینگ کشتیرانی جمهوری اسلامی به منطقه آزاد قشم

واگذاری سهام بانکرینگ کشتیرانی جمهوری اسلامی به منطقه آزاد قشم

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی از واگذاری سهام بانکرینگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که در زمینه سوخت رسانی به کشتی‌ها و شناورها فعال است به منطقه آزاد قشم خبر داد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سعید محمد امروز یکشنبه در جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزاد که به منظور معارفه رسمی افشار فتح الهی به عنوان رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم برگزار شد، اظهار داشت: بحث بانکرینگ (Bunkering) - (اصطلاحی است که برای عملیات سوخت رسانی به کشتی‌ها و سایر شناورها در دریا بکار می‌رود) را در جلسه‌ای که به دستور رئیس جمهور بعد از جلسه استانی از سوی معاون اجرایی رئیس جمهور خاص جزیره قشم برگزار شد، مطرح کردیم و پیگیر هستیم که سهام بانکرینگ شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به منطقه آزاد قشم واگذار شود.

وی ادامه داد: برای این هم یک فرمولی را پیش بینی کردیم که با توجه به بدهی‌ها که کشتیرانی به صندوق توسعه داشت در قالب یک تفاهم نامه سه جانبه با صندوق توسعه و کشتیرانی برای انتقال این سهام به منطقه آزاد قشم توافق کردیم که لازم است مدیرعامل منطقه آزاد قشم هر چه سریع‌تر پیگیری کنند تا سهام بانکرینگ کشتیرانی قیمت گذاری شود و نقل و انتقال آن اتفاق بیافتد.

مشاور رئیس جمهور در ادامه با اشاره به موضوعاتی که از سوی مدیران حاضر در جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزاد قشم مطرح شد، گفت: بحث ماده ۶۵ یک قانون است و چیزی نیست که بسته به سلایق افراد و دستگاه‌ها باشد یک قانون جز احکام توسعه دائم کشور و لازم الاجراست و چند بار هم در خصوص این خدمترئیس جمهور صحبتی که شد و حتی پیشنهاد آئین نامه اجرایی داده شد که رئیس جمهور فرمودند که اینقدر این قانون شفاف است که نیاز به آئین نامه اجرایی ندارد و همه دستگاه‌ها باید تمکین کنند و اگر تمکین نکردند به عنوان متخلف با آنها برخورد شود.

سعید محمد خطاب به رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: شما قانونا باید حکمرانی متمرکز و واحد را در اینجا داشته باشید و اگر دستگاهی تخلف می‌کند از اجرای این قانون شما گزارش آن را تهیه و خدمت رئیس جمهور ارسال کنید تا برخوردار قانونی صورت بپذیرد.

وی گفت: جلسه‌ای به دستور رئیس جمهور و از سوی معاون اجرایی رئیس جمهور به صورت ویژه پیرامون مسائل جزیره قشم برگزار شد که تمامی دستگاه‌های مرتبط حضور داشتند و بنده پیشنهاداتی در آن جلسه خدمت رئیس جمهور مطرح کردم که از آن جمله بحث آب، پل خلیج فارس و استفاده از ۱۰۰ میلیون دلار به عنوان بخشی از منابع مورد نیاز برای احداث پل خلیج فارس به صورت تهاتر نفت و لحاظ کردن مابه التفاوت نرخ آب در بودجه سال ۱۴۰۱ برای وزارت نیرو که خرید آب تضمینی از واحدهای خصوصی و ویژه اقتصادی بود.

وی اعلام کرد: تمامی این موضوعات در حال پیگیری است، منتهی با توجه به اینکه نیاز به پیگیری مستمر از دولت و به خصوص ستاد تدابیر ویژه اقتصادی است هم در دستور کار دبیرخانه است و هم مدیرعامل منطقه آزاد قشم باید آنها را پیگیری کنند.

محمد در ادامه با تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر اظهار داشت: ان شاء الله در روزهای آینده یک ماه عبادات و بندگی خداوند متعال را جشن بگیریم و این طاعات و عبادات سرمایه‌ای برای ادامه مسیر بندگی حق تعالی در طول سال شود.

وی گفت: همچنین فرا رسیدن روز جهانی کار و کارگر را نیز به عزیزان کارگر تبریک می‌گوئیم، قشری که تمامی مردم و مسؤولین حاصل دسترنج این قشر را استفاده و بهره برداری می‌کند در حالی که خود این قشر جز اقشار ضعیف جامعه هستند و مشکلات بسیار زیادی دارند و امروز هم با بحران‌های اقتصادی که در سراسر کشور وجود دارد بیش از بیش شکنده هستند و مشکلات فراوانی دارند که باید مسؤولین تلاش کنند که هرکش به نوبه خود گوشه‌ای از مشکلات آنان را حل و فصل کنند که ما هم خودمان را در این راه موظف می‌دانیم.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور با اشاره به روز خلیج فارس افزود: این روز بزرگ و ملی را هم که دیروز ۱۰ اردیبهشت ماه بود، تبریک می‌گوئیم و این روز بزرگ را که به نام خلیج فارس و با تمام دشمنی‌های که دشمنان در همین منطقه با جمهوری اسلامی ایران دارند، اما بزرگداشت و نکوداشت خلیج فارس برای ما امروز تبدیل به یک آرمان مقدس شده است و سعی می‌کنیم که با نکوداشت خلیج فارس آن عرق ایرانی را در مقابل همه تهاجمات دشمن به ویژه استکبار و غرب به سرکردگی آمریکا حفظ کنیم.

محمد یادآور شد: جلسه امروز به منظور ابلاغ حکم رسمی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد قشم تدارک دیده شده که فتح الهی بیش از پنج ماهی بود که در این سمت مشغول فعالیت هستند و انصافاً هم در این دوره همان طوری که شاهد و گواه آن صحبت‌های مدیران و مسؤولین حاضر در جلسه و مردم شهرستان قشم در دیدارهای مردمی و چهره با چهره با آنان عنوان شد، همه رضایت مندی خوبی از نوع مدیریت جهادی و انقلابی فتح الهی دارند.

وی اظهار داشت: متأسفانه یک مقدار صدور و ابلاغ حکم مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به رغم دستور صریح رئیس جمهور در سفر استانی که داشتند و تاکید کردند مبنی بر صدور حکم ایشان به دراز کشید، اما به دلایلی صدور این حکم یه مقدار تأخیر در آن افتاد اما من شاهد بودم که تأخیر در صدور حکم باعث نشد که روند فعالیت‌ها در جزیره قشم کُند یا متوقف شود چون مسؤولان در دولت مردم به دنبال حکم و جایگاه و مسؤولیت نیستند و دنبال خدمت هستند و خدمت هم در هر حال قابل انجام است حتی اگر شرایط سخت باشد و فشارها زیاد باشد.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور با بیان اینکه ثباتی مدیریتی یکی از اصول اولی مدیریت است، گفت: اما به رغم همه مشکلات مشاهده کردید که با همدلی در مسؤولین جزیره و با مدیریت فتح الهی بحث مسافرت‌های نوروزی با این حجم الحمدلله به خوبی انجام شد که جای تشکر و قدردانی از همه مسؤولین به ویژه مدیرعامل منطقه آزاد قشم را داریم.

وی افزود: از امروز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ با حکم رسمی مشغول فعالیت خواهند شد و اختیارات لازم را در امضای اسناد و مدارک و ایجاد تعهدات خواهند داشت و البته جا دارد که از هیأت مدیره سابق هم تقدیر کنیم که در این دوره کمک کردند که موضوعات کاری متوقف نشود.

پیش از شرکت در این جلسه، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور امروز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ همزمان با روز جهانی کار و کارگر با حضور در گلزار شهدای گمنام قشم به مقام شامخ شهدای دفاع مقدس ادای احترام کرد.

وی که به منظور معارفه رسمی افشار فتح الهی به عنوان رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به استان هرمزگان و سرزمین آب و آفتاب سفر کرده است، هنگام ورود به بندر مسافری شهید ذاکری جزیره قشم سرزمین عجایب هفتگانه مورد استقبال مدیران ارشد و مسؤولین این شهرستان قرار گرفت.

در آئین ادای احترام به مقام شامخ شهدا، افشار فتح الهی سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، حجت الاسلام غلامرضا حاجبی امام جمعه شهرستان قشم، محمدحسینی معاون توسعه مدیریت منطقه آزاد قشم، میرداد میردادی شهردار قشم، سرهنگ حجت امیری فرمانده سپاه قشم، هیأت همراه و جمعی از مدیران شهرستان و سازمان منطقه آزاد قشم حضور داشتند که حاضران پس از قرائت فاتحه، مزار شهدا را عطر افشانی و غبار روبی کردند.

شرکت در جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزاد قشم، بازدید از یک هتل قشم برای پذیرش بخشی از تماشاگران و گردشگران جام جهانی فوتبال قطر و بازدید از واحد صنعتی کشتی سازی مد کندالو و حضور در جمع کارگران این واحد صنعتی از دیگر برنامه‌های بازدید یک روزه سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور عنوان شده است.

جزیره زیبای قشم با فرصت‌های عالی تجاری، دارای مساحتی ۲.۵ برابر بزرگ‌تر از سنگاپور و بحرین است.

این جزیره با سواحل آرام و پوشیده از شن‌های سفید و غروب منحصر به فرد به عنوان مروارید خیج فارس شناخته می‌شود.

این جزیره زیبا با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر داز توابع هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای