شناسه خبر : 47372

تداوم جایگاه سومی ایران در اوپک

تداوم جایگاه سومی ایران در اوپک

قیمت سبد نفتی اوپک در ماه فوریه ۲۰۲۴ به ۸۱ دلار و ۲۳ سنت برای هر بشکه رسید که یک دلار و ۱۹ سنت (۱.۵ درصد) بیشتر از ماه ژانویه ۲۰۲۳ است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از شانا، گزارش ماه مارس اوپک که روز سه‌شنبه (۲۲ اسفندماه) منتشر شد نشان می‌دهد ۱۳ عضو این سازمان بر اساس گزارش منابع ثانویه در ماه فوریه (بهمن‌ - اسفند) ۲۶ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه نفت خام تولید کردند که ۲۰۳ هزار بشکه بیشتر از ۲۶ میلیون و ۳۶۸ هزار بشکه ماه ژانویه است.

بر اساس گزارش ماه مارس اوپک، پس از عربستان با تولید روزانه ۸ میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه و عراق با تولید روزانه ۴ میلیون و ۲۰۳ هزار بشکه، ایران با تولید روزانه ۳ میلیون و ۱۴۸ بشکه جایگاه سومین تولیدکننده این سازمان را حفظ کرد.

بر اساس گزارش منابع ثانویه، ایران در ماه فوریه ۳ میلیون و ۱۴۸ بشکه نفت خام تولید کرده که ۱۵ هزار بشکه کمتر از ژانویه ۲۰۲۴ (بهمن‌ - اسفند) بوده است.

تداوم جایگاه سومی ایران در اوپک

بر اساس این گزارش، تولید هفت عضو این سازمان در دوره مورد بررسی با افزایش همراه بود که بیشترین افزایش تولید با ۱۴۴ هزار بشکه در روز مربوط به لیبی است؛ ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق کاهش عرضه ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) معاف هستند.

قیمت نفت خام سنگین ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، در ماه فوریه نسبت به ماه ژانویه سال ۲۰۲۴ میلادی ۲۰ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش یافته است، قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه فوریه ۲۰۲۴، ۸۰ دلار و ۳۴ سنت ثبت شد، در حالی‌ که این رقم در ماه ژانویه ۲۰۲۴، ۸۰ دلار و ۱۴ سنت برای هر بشکه بود.

تداوم جایگاه سومی ایران در اوپک

میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۲۴ میلادی ۸۰ دلار و ۲۴ سنت بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک هم در ماه فوریه ۲۰۲۴ به ۸۱ دلار و ۲۳ سنت برای هر بشکه رسید که یک دلار و ۱۹ سنت (۱.۵ درصد) بیشتر از ماه ژانویه ۲۰۲۳ است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک (مارس)، تقاضای جهانی نفت خام برای سال ۲۰۲۴ میلادی با ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه افزایش روزانه همراه خواهد بود. مجموع تقاضای نفت جهان برای سال ۲۰۲۴ میلادی ۱۰۴ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده، در حالی که این رقم در برآورد گزارش ماه فوریه روزانه ۱۰۴ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بوده است.

تداوم جایگاه سومی ایران در اوپک

اوپک در گزارش ماهانه خود همچنین پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۵، یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و به مجموع ۱۰۶ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

تداوم جایگاه سومی ایران در اوپک

 
ارسال نظر