شناسه خبر : 47052

چرا تکمیل اظهارنامه مالیاتی مهم است؟

چرا تکمیل اظهارنامه مالیاتی مهم است؟

معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی گفت: ما اکنون در صدد تنظیم لایحه‌ای در حوزه مالیات بر مجموع درآمد و اصلاح قانون مالیاتی هستیم که تا سال آینده تقدیم مجلس خواهد شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، اشکان هراتی، معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی در خصوص اصلاح قانون مالیاتی در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: ما اکنون در صدد تنظیم لایحه‌ای در حوزه مالیات بر مجموع درآمد و اصلاح قانون مالیاتی هستیم که تا سال آینده تقدیم مجلس خواهد شد. هدف از این اصلاح حمایت از تولیدی‌ها و مودیان با درآمد متوسط و رو به پایین است.

وی افزود: سازمان امور مالیاتی، نقشه‌راهی را مبنی بر تغییر رویکرد و الگوهای تعاملی سازمان با مودیان ترسیم کرده است. این نقشه‌راه منطبق با مأموریت سازمان امور مالیاتی، یعنی وصول عادلانه درآمدهای مالیاتی با هوشمندسازی فرایندهای مربوط به آن ترسیم می‌شود.

معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: برای دریافت مالیات به صورت عادلانه و منطبق با درآمد، به بستر اجرایی جهت هوشمندسازی نظام مالیاتی نیاز است. این بستر مولفه‌هایی به خصوص دارد. در این نظام اهداف کلانی مانند تطابق مالیات با درآمد دنبال می‌شود. در همین راستا افرادی که درآمد متوسطی دارند، بار مالیاتی کمتری نیز خواهند داشت و از آن‌ها حمایت می‌شود.

وی در ادامه گفت: بستر اصلی هوشمندسازی نظام مالیاتی ما، همان صورتحساب‌های الکترونیکی است که در سامانه مودیان صورت می‌گیرد. در این سامانه، مودیان بابت فروش کالا و خدمات خود صورتحساب الکترونیکی صادر کرده و اطلاعات لازم را در چارچوب تعیین شده در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌دهند. از این پس مالیات مودی بر اساس اطلاعات ارسال شده از جانب وی به سازمان محاسبه می‌گردد. در واقع رویکرد این سامانه بر اساس موجودیت صادق و قابل اعتماد مودیان تعریف شده است.

هراتی اظهار کرد: در نظام مالیاتی جدید، مالیات‌ها مبتنی بر نظر و تشخیص فنی فردی محاسبه نمی‌شود. تمام محاسبات بر اساس اطلاعات سیستمی صورت می‌گیرد که در بستر سازمان بر اساس اطلاعات ارسالی خود مودی ثبت شده‌اند. این رویکرد باعث کاهش خطای محاسبه می‌شود. با این حال باید در نظر داشته باشیم که طی کردن مرحله گذار برای دستیابی به شرایط ایده‌آل در نظام مالیاتی لازم است.

وی در ادامه گفت: در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان بندی داریم که بر اساس آن خریداران می‌بایست نسبت به صدور و دریافت صورتحساب الکترونیکی از سمت مودی اقدام کنند و از مودیانی که صورتحساب صادر نمی‌کنند، خرید نکنند. با این حال در مواجهه با شرایطی که صورتحساب صادر نشد، از خریداران انتظار می‌رود که این موضوع را به سازمان امور مالیاتی اطلاع دهند.

هراتی در مورد اهمیت اظهارنامه مالیاتی گفت: یکی از مصادیق تمکین مالیاتی، بحث اظهارنامه‌های مالیاتی است. یعنی مودی با تکمیل اظهارنامه و گزارش درآمدهای خود قصد بر تمکین مالیات دارد. این یعنی مودی مرتکب فرار مالیاتی نشده و در حوزه عملکرد از معافیت ماده ۱۰۱ برخوردار است. یعنی برای او معافیت‌هایی در نظر گرفته می‌شود.

ارسال نظر