شناسه خبر : 45853

ثبت ۳۰۰ میلیارد دلار تراکنش ارزی صندوق توسعه ملی

ثبت ۳۰۰ میلیارد دلار تراکنش ارزی صندوق توسعه ملی

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد از سال ۱۳۸۹ تا دی ماه امسال ۳۰۰ میلیارد دلار تراکنش در صندوق توسعه ملی ثبت شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی حکمرانی ارزی؛ ثبات و و رونق تولید گفت: از سال ۱۳۸۹ تا دی ۱۴۰۲ آمار‌ها نشان می‌دهد صندوق جریان نقدی حدود ۲۰ میلیارد دلار را در کشور در برخی سال ها مدیریت کرده که این عدد کوچکی نیست. ۱۶۰میلیارد دلار ورودی صندوق و خروجی صندوق ۱۳۲ میلیارد دلار در این بازه زمانی بوده و در نهایت ۳۰۰ میلیارد دلار تراکنش در صندوق ثبت شده است.

او در ادامه اظهار کرد: یکی از نکات مهم این است که خوشبختانه دولت همراهی دارد که مطالبات ما از دولت به صورت حضور در میادین نفتی به صندوق بازگردد. جریان نقدی جدیدی را به عنوان حضور صندوق توسعه ملی در بالادست نفت اجرا خواهیم کرد، طبق این برنامه صندوق توسعه ملی برای تحقق برنامه افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت در روز در مجموع ۳۵ میلیارد دلار را طی ۵ سال سرمایه گذاری می کنیم، قصد بنگاه داری نداریم و نمی‌خواهیم جانشین شرکت ملی نفت باشیم به دنبال ارزآوری و ایجاد ثروت هستیم.

غضنفریان می‌گوید: با جریان نقدی آینده صندوق در نفت که برنامه آینده ما است دو جریان نقدی برای صندوق ایجاد می‌شود ما تصمیم گرفتیم این حرکت را آغاز کنیم عقب ماندگی در میادین مشترک را هیچ کسی نمی‌پسندد.

او افزود: همتای صندوق توسعه ملی ما در دنیا وجود دارد مطالعات ما نشان می‌دهد که صندوق‌های ثروت دنیا سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی دارند. ما باید با روند‌های جهانی پیش برویم کار ما ورود به حوزه‌های خرد نیست.

غضنفریان در نهایت بیان کرد:  ۲.۵ همت سرمایه گذاری در اپراتور هوش مصنوعی در سال ۱۴۰۳ سرمایه گذاری خواهیم کرد.

ارسال نظر