شناسه خبر : 45846

هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است / با وجود تحریم ها اقتصاد کشور باز است

هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است / با وجود تحریم ها اقتصاد کشور باز است

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است، گفت: باوجود تحریم ها اقتصاد باز در کشور داریم و سهم صادرات و واردات عدد بزرگی است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی در اختتامیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، در خصوص حکرمانی ارزی اظهارداشت: وقتی درباره ارز صحبت می‌کنیم، ارز و ریال دو روی یک سکه هستند. وقتی درباره حکمرانی ارزی صحبت میکنیم باید درباره حکمرانی ریال هم صحبت کنیم. طبیعی است که حکمرانی ارزی را اگر دنبال میکنیم بخاطر اهمیت حکمرانی ریال است.

وی با بیان اینکه هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است، گفت: باوجود تحریم ها اقتصاد باز در کشور داریم.  سهم صادرات و واردات عدد بزرگی است؛ اقتصاد ما اقتصاد باز است و به همین دلیل نسبت به ارز حساس می شویم.

فرزین با بیان اینکه قبل از تحریم ها روال مراودات و مبادلات مالی مشخص بود ولی تحریم ها باعث شد نقشه تجاری تغییر کند، تصریح کرد: با تحریم، تجارت ما با غرب به شرق رفت ولی مراودات مالی به شرق نرفت؛ هنوز بیشتر شعب بانکی ما در غرب هستند؛ در انگلستان سه بانک داریم درحالی که تجارتی نداریم ولی در چین با این حجم از تجارت، بانکی نداریم. در این زمینه دچار مشکل هستیم.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نقل و انتقال ارزی هم با تحریم ها تغییراتی داشت که پر هزینه و سختتر شده است، افزود: برای اینکه حکمرانی ارزی کل را تقویت کنیم باید ابزارهای لازم برای نقل و انتقالات ارزی کشور را تقویت کنیم.

او ضمن اشاره به اینکه باید سازوکار جدیدی را برای مراودات تجاری بعد تحریم‌ها تعیین می‌کردیم، گفت: حجم تجارت ما نزدیک به ۲۰۰ میلیارد بوده است. ولی هنوز نتوانستیم به اندازه ای که در غرب حضور تخصصی داشتیم در شرق هم باشیم.

فرزین گفت: از ابتدایی که ما به بانک‌مرکزی آمدیم این سیاست را در دستور کار قرار دادیم؛ نظام رسمی مالی در منطقه نداریم و انتقال این نظام دشوار است. بخش زیادی از نیروها و شعبمان در کشورهایی هستند که هیچ مراوده ای نداریم، کم کم باید حضورمان را کم کنیم در این کشورها.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش سهم کشورهای شرقی در تجارت ادامه داد: باید بتوانیم در این حوزه حضور بسیار قوی تری داشته باشیم؛ نهادسازی کنیم و از آن هم استفاده کنیم. در بریکس پیشنهادهایی برای روسیه داریم.

به گفته فرزین؛ باید تحولات اقتصادی را در بریکس دنبال کنیم، حکمرانی ارزی بدون‌تعامل با دنیا امکان پذیر نیست و باید با شرق و شریک های تجاری روابط مالی را توسعه دهیم.

در تمام دنیا، بخش عمده ای از تجارت با کشورهای همسایه است، ما هم باید با کشورهای همسایه روابط تجاری و مالی را تقویت کنیم و این یکی از پیش نیازهای حکمرانی ارزی در کشور است.

وی در ادامه تاکید کرد: در کشور ما دائما کانالهایی نرخ سازی میکنند و هرچه زمان میگذرد تعداد این کانالها افزایش می‌یابد و بعضا مرجعیت هم دارند ولی امیدواریم مرجعیت ارزها را به مرکز مبادله ارزی منتقل کنیم. هنوز با این فاصله داریم ولی خسته نمی شویم و‌حتما دنبال میکنیم.

فرزین با اشاره به اینکه در کشور فضایی درست شده که هرچقدر بیشتر انتقاد کنی جذاب تر نشان میدهد، گفت: باید بتوانیم نقاط مثبت کشور را هم ببینیم، باید بتوانیم از دانش و توان تمام متخصص ها استفاده کنیم. در حوزه ارز چون دائما درحال تهدید بودیم الان متخصصان خوبی در این حوزه داریم که تسلط بالایی دارند.

او با اشاره به اینکه همین الان ۵۰ شعبه خارج از کشور داریم، گفت: اینطور نیست که خودمان را محدود کرده باشیم بلکه دنبال توسعه روابط بین الملل هستیم و‌نمیخواهیم مرز بکشیم دور کشورمان.

رییس کل بانک مرکزی به حکمرانی ریال هم اشاره و تاکید کرد: جریانی در کشورمان شکل گرفته که دایما درحال تضعیف حکمرانی ریال است؛ نمیگویم به عمد ولی بعضا تمام جوانب دیده نمی شود و‌مشکل ساز می‌شود. رمزارزها براحتی میتوانند جایگزین پول ملی کشور بشوند ولی در کشور ما بسیاری از وظایف اجتماعی و محدودیت ها به بانکها تحمیل می شود و ریال تضعیف می شود و خیلی ها ترجیح میدهند با ارزی غیر از ریال مباذله کنند. نباید مبادله با ریال را پر هزینه کنیم.

وی با بیان اینکه کسانی که در سیاستگذاری هستند باید حواسشان به ریال باشد، گفت: حکمرانی ریال بسیار با اهمیت است. ریال افشور که مطرح کردیم اینطور است که بخشی از مبادلات با کشورهای همسایه با ریال انجام شود؛ ما در بانک‌مرکزی مرزبان ریال هستیم؛ معضل ما ریال است نه دلار؛ باید روی ریال متمرکز شویم. ریال امروز جایگزین پیداکرده است؛ صنف ها از شمش، رمز ارز و دلار استفاده می کنند.

او تاکید کرد: خواهشم این است که در سیاستگذاری و برنامه ریزی ها به ریال توجه شود؛ اگر لازم است همایش یا کمیته ای تشکیل شود آماده ایم کمک کنیم تا به راهکاری برسیم که چکار کنیم ریال تضعیف نشود. باید چاره اندیشی انجام شود.

ارسال نظر