شناسه خبر : 37804

قیمت خرید تضمینی ۳۲ قلم محصول کشاورزی فردا اعلام می‌شود

قیمت خرید تضمینی 32 قلم محصول کشاورزی فردا اعلام می‌شود

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت:‌ فردا نرخ خرید تضمینی ۳۲ قلم کالای کشاورزی نهایی و اعلام می‌شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، عطاالله هاشمی، گفت: نرخ خرید تضمینی 32 قلم کالای کشاورزی از جمله گندم فردا در شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی تعیین و اعلام خواهد شد.

اعضای شورای قیمت گذاری شامل رئیس سازمان برنامه بودجه و معاون رئیس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس اتاق اصناف کشاورزی کشور، رئیس بناد ملی گندمکاران، رئیس نظام مهندسی کشاورزی کشور، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی کشور و دو نفر از کشاورزان خبره است که بر اساس قانون خرید تضمینی تعیین شده است.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه نرخ پیشنهادی و کارشناسی کیلویی 23 هزار تومان است، تصریح کرد: در مرکز پژوهش های اقتصادی کشاورزی هم تقریبا همین قیمت براورد شده و کارشناسان این حوزه هم به قیمت کمتر از این رقم اعتقادی ندارند.

وی با بیان اینکه قیمت گندم برای سال زراعی 1402-1403 قطعا بیش از 20 هزار تومان در هر کیلو خواهد بود، گفت‌: امیدوارم این شورا به نظارت کارشناسی توجه کند و قیمت 23 هزار تومان را تصویب کند.

هاشمی در پاسخ به اینکه چه معیار کارشناسی برای تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در بحث‌های شورای قیمت گذاری وجود دارد، گفت: آنچه مسلم است قانون خرید تضمینی که در سال 1399 ابلاغ شده تعیین کننده است و در آن دو نکته کلیدی وجود دارد که تورم و هزینه نهایی تولید در تعیین نرخ باید لحاظ شود.

وی تاکید کرد که با احتساب این دو مولفه نرخ خرید تضمینی گندم برای سال 1402-1403 باید در محدوده کیلویی 23 هزار تومان باشد.

 

ارسال نظر