شناسه خبر : 37158

ضوابط جابجایی خودرو، دارو و کالای همراه زوار اربعین اعلام شد

ضوابط جابجایی خودرو، دارو و کالای همراه زوار اربعین اعلام شد

گمرک جمهوری اسلامی ایران جزئیات ضوابط گمرکی برای برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین امسال را اعلام کرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، در این  اطلاعیه  آمده است که «با عنایت به برنامه‌ریزی‌های انجام شده جهت برگزاری باشکوه پیاده روی عظیم اربعین امام حسین (ع) و لزوم اهتمام برای ارائه تسهیلات به زائران گرامی بویژه در گمرکات مرزهای غربی کشور ضمن تأکید بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم توسط آن گمرک به منظور ارائه خدمات مطلوب و تسهیلات مقتضی مراتب ذیل جهت بهره‌برداری و اقدام لازم اعلام می‌شود:

تشریفات گمرکی وسائط نقلیه:

با توجه به هماهنگی بعمل آمده با ستاد مرکزی اربعین؛ صدور موقت کلیه وسائط نقلیه سواری، اتوبوس، کامیون، وانت و ... اعم از عمومی، شخصی و دولتی از تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ (مقارن با اول ماه صفر) تا پایان ایام اربعین پس از اخذ مجوز ستاد مرکزی عتبات عالیات (یا نمایندگی ستاد در مراکز استانها) در هر مورد با رعایت موارد ذیل مجاز است:

الف - انجام تشریفات صدور موقت خودرو (شخصی و پلاک عمومی) حتی المقدور در گمرکات مراکز استان‌های مجاز به انجام تشریفات صدور موقت صورت گیرد.

ب- صدور موقت ناوگان عمومی برای حمل و نقل مسافر و کالا در ایام موصوف علاوه بر تشریفات جاری گمرکی منوط به اخذ مجوز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای می‌باشد (صدور موقت وسائط نقلیه با پلاک دولتی نیز موکول به موافقت کتبی ذیحسابی دستگاه مربوطه است ضمن اینکه خودروهای لیزینگی و یا دارای وام که سند مالکیت آنها در رهن بوده نیز منوط به موافقت کتبی مؤسسه رهن دهنده است).

ج- با عنایت به ازدحام و شلوغی در مرزهای، خسروی، مهران، چذابه و شلمچه در ایام اربعین امام حسین (ع) و ظرفیت محدود گمرکات عراق در پذیرش کامیون حامل کالاهای تجاری؛ به جهت جلوگیری از توقف و ضایع شدن کالاهای صادراتی، ضمن هماهنگی قبلی با این دفتر صرفاً در ایام موصوف انجام تشریفات صادرات را از طریق گمرکات مرزی جایگزین باشماق، شوشمی، شیخ صله، پرویزخان، سومار و مرز دریایی خرمشهر انجام نمایند.»

دومین بخش از این اطلاعیه مربوط به تشریفات گمرکی کالاهای همراه موکب‌داران است که در آن اینگونه آمده است که «  باعنایت به اینکه مطابق ضوابط جاری صادرات برخی اقلام از قبیل گوشت، قرمز، برنج روغن، مواد سوختی و ... مشمول محدودیت یا ممنوعیت و یا عوارض صادراتی است لذا با توجه به مفاد تبصره ذیل ماده ۴ قانون مقررات صادرات و واردات، طبق بخشنامه‌های شماره ۷۷/۱۴۰۲/۶۶۰۱۸۲ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۱۸ و شماره ۷۹/۱۴۰۲/۶۹۸۲۲۰ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ این دفتر نسبت به ابلاغ سهمیه کالاهای اساسی مورد نیاز موکب‌ها به تفکیک نوع کالا و نیز سهمیه هر استان مطابق فهرست ضمیمه بخشنامه اقدام شده است. ضمناً مطابق مفاد نامه شماره ۷۹۹۹۲۳ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران (که در حال انجام تشریفات ابلاغ است)، این اقلام مشمول پرداخت عوارض صادراتی موضوع بند «و» تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور نخواهد بود. لیکن رعایت الزامات مربوط به مجوزهای بهداشتی و قرنطینه‌ای (دامی نباتی) مورد توجه قرار گیرد.»

در ادامه این بخشنامه آمده است که «ارسال سوخت مصرفی مورد نیاز موکب داران و دستگاه‌های خدماتی در ایام موصوف به همراه جدول سهمیه مربوطه صرفاً پس از موافقت وزارت نفت یا (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) با تنظیم اظهارنامه به نام ستاد عتبات عالیات توسط نمایندگان رسمی معرفی شده و کدینگ شده) مقدور می‌باشد. انجام تشریفات صدور موقت وسایل ضروری همراه موکب داران از قبیل ظروف آشپزخانه، فرش، موکت و زیرانداز چادر و ... جهت آسان سازی حتی المقدور از طریق اظهار در گمرکات مراکز استان ها انجام شود.»

در بخش دیگری از بخشنامه گمرک درباره ضوابط گمرکی برای پیاده روی اربعین به این موضوع اشاره شده است که «با توجه به لزوم ارائه مجوز برای صادرات دارو و یا تجهیزات پزشکی لذا هرگونه ارسال دارو و تجهیزات پزشکی در حجم تجاری پس از کسب مجوز از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صرفاً به نام ستاد عتبات عالیات و یا جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران امکانپذیر است.»

میزان داروی مجاز همراه مسافر آخرین بخش از بخشنامه اخیر گمرک برای پیاده‌روی اربعین امسال است. که بر اساس آن همه مسافران و زائران اربعین می‌توانند سه بسته قرص و کپسول، ۱۰ عدد آمپول ویال، پنج عدد شربت سوسپانسیون، پنج عدد کرم، پماد و ژل، پنج عدد قطره و سه عدد اسپری تنفسی همراه خود داشته باشند.

در پایان این بخشنامه نیز آمده است که مطابق نامه اخیر شماره اداره کل محترم امور کنسولی وزارت امور خارجه، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در عراق (فایل ضمیمه)، همراه داشتن ۱۰۹ قلم دارو (مطابق لیست ضمیمه نامه موصوف به مراه مسافر به عراق ممنوع است که عمده آن‌ها نیز داروهای حاوی ترکیبات مخدر است. از این رو اطلاع رسانی لازم به زائران گرامی صورت گیرد.

لذا شایسته است؛ ضمن اقدام لازم مراتب را به کلیه واحدها و گمرکات اجرایی تابعه نیز ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت مستمر معمول دارند.

ارسال نظر