شناسه خبر : 34614

قیمت خرید تضمینی چای ۵۲ درصد افزایش یافت

قیمت خرید تضمینی چای ۵۲ درصد افزایش یافت

رئیس سازمان چای گفت: قیمت خرید تضمینی یک‌قلم برگ سبز چای‌کاران ۱۳ هزار و ۹۹۰ تومان اعلام شده که ۵۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور درباره گرانی چای گفت: بخشی از افزایش قیمت چای مربوط به مواد اولیه و برگ سبزی است که از چایکاران خریداری می‌شود و همچنین هزینه‌های تولیدی که بر کارخانه مترتب است.

او افزود: قیمت برگ سبز سالیان سال رشد چندانی نداشت؛ بنابراین برای چایکاران به‌صرفه نبود که ورود به باغ کنند؛ لذا باتوجه‌به افزایش هزینه‌های تولید طی یکی دو سال اخیر قیمت برگ سبز را متعادل‌تر کردیم.

رئیس سازمان چای کشور ادامه داد: قیمت خرید تضمینی یک‌قلم برگ سبز چای‌کاران ۱۳ هزار و ۹۹۰ تومان اعلام شد که ۵۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و قیمت یک‌قلم برگ سبز درجه‌دو نیز با ۶۲ درصد افزایش به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

جهانساز  افزایش قیمت چای را در جهت انگیزه‌بخشی به چایکاران اعلام کرد و گفت: ۷۰ درصد از افزایش قیمت برگ سبز مربوط به هزینه‌های تولید برگ سبز است ضمن اینکه هزینه‌های دیگری مانند هزینه سوخت نیز بر خود کارخانه مترتب است.

او ادامه داد: در گذشته که چای با قیمت پایین به بازار عرضه می‌شد خیلی از باغات رها شدند؛ چون صرفه اقتصادی برای چای‌کاران نداشت؛ اما با افزایش قیمت‌ها کارخانه‌های رها شده امیدوار شدند و به چرخه تولید برگشتند و در حال حاضر ۱۷۶ کارخانه فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان چای کشور از فعالیت ۵۲ هزار چای‌کار و ۲۲ هزار هکتار باغ چای سخن گفت و افزود: در حال حاضر بالغ بر ۵۲ هزار خانوار در این حوزه اشتغال به کار دارند.

جهانساز با تأکید بر اینکه قیمت‌ها در حوزه چای داخلی غیرمنطقی نیست، گفت: قیمت برگ سبز چای میانگین ۵۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

 

ارسال نظر