شناسه خبر : 33935

سهم ۱۰ درصدی مشاغل خانگی از کل اشتغال کشور

سهم ۱۰ درصدی مشاغل خانگی از کل اشتغال کشور

معاون وزیر کار از ایجاد ۱۰۳ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی خبر داد و گفت:در سال جدید با همکاری بانک مرکزی شاهد رشد ۳۳درصدی در تخصیص اعتبارات مشاغل خانگی خواهیم بود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، در حال حاضر اشتغال خانگی سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورهای توسعه یافته داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردار است. شیوه اشتغال خانگی و زنجیره اتصال تولیدات خانگی در کشورهای توسعه یافته از درون خانه‌ها و در قالب انعقاد قرارداد کار میان واحدهای بزرگ و متوسط تولیدی جریان می‌یابد.

در حالی که 15تا 23درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته متعلق به مشاغل خانگی است، این رقم در ایران بین 3تا 4درصد برآورد می‌شود در صورتی که با تغییر رویکرد به مشاغل خانگی می‌توان این سهم را افزایش داد.

محمود کریمی بیرانوند, معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار از صدور مجوز 95درصد مشاغل خانگی به صورت آنی خبر داد و گفت: با همراهی دولت مردمی تا پایان سال 1401مجوز 95درصد مشاغل خانگی به صورت آنی صادر شد.

وی با تشریح عملکرد مشاغل خانگی دولت سیزدهم در سال 1401، اظهار داشت: قریب 3هزار میلیارد تومان تسهیلات(مستقل و پشتیبان) در سال گذشته جذب شد.

کریمی با اشاره به صدور آنی مجوزهای 95درصد مشاغل خانگی، افزود: در سال 1401شاهد رشد 202درصدی صدور مجوزهای مشاغل خانگی(بالغ بر 218هزار مجوز) بودیم.

معاون وزیر کار گفت: با رشد 102درصد اشتغال ایجادی(سهم 10درصد از کل اشتغال ایجادی کشور) بالغ بر 103هزار شغل ایجاد شد.

کریمی به برپایی و ایجاد بیش از 500بازارچه مشاغل خانگی در سراسر کشور اشاره کرد و افزود: تشکیل 14تعاونی استانی تأمین نیاز مشاغل خانگی نیز از دستاوردهای ارزشمند این حوزه است.

وی گفت: بیش از 700شبکه و زنجیره تأمین مشاغل خانگی در استان‌های کشور نیز ایجاد شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار اظهار داشت: در سال جدید با همکاری بانک مرکزی  شاهد رشد 33درصدی در تخصیص اعتبارات مشاغل خانگی خواهیم بود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای