شناسه خبر : 31882

اخذ مالیات از واحدهای مسکونی لوکس حذف شد

اخذ مالیات از واحدهای مسکونی لوکس حذف شد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه این افتخار بزرگ مجلس در دو سال قبل از فهرست افتخارات مجلس در سال سوم حذف شد و ما عملا در سال ۱۴۰۲ چیزی به عنوان مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس و گران قیمت نداریم.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، مالک شریعتی نیاسر ، با اشاره به مصوبه امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر معافیت مالیاتی خانه های لوکس در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲، بیان کرد:  بحث اخذ مالیات از خانه های گران قیمت که معروف به خانه های لوکس است از ابتدای مجلس یازدهم مطرح شد و از وعده های مجلس یازدهم بود که این کار را انجام دهد هم اخذ مالیات از خانه های گران قیمت و هم اخذ مالیات از خودروهای گران قیمت از وعده های مجلس بود.

وی در ادامه اظهار کرد: این وعده نوعی مبارزه با اشرافی گری و تجمل گرایی است. افرادی که این خودروها و خانه ها را دارند باید مالیات پرداخته کرده و این مالیات به نفع طبقات فرو دست جامعه استفاده شود.

در بودجه ۱۴۰۰ به صورت پلکانی این موضوع مصوب شد که از نظر بنده بهترین متن نیز همان مصوبه بودجه ۱۴۰۰ بود. هم برای اخذ مالیات از خانه های لوکس و هم اخذ مالیات از خودروهای لوکس بهترین مصوبه برای بودجه ۱۴۰۰ بود که به صورت پلکانی افزایش پیدا می کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بودجه ۱۴۰۱ متن خلاصه‌تر شد و صرفا یک پله درنظر گرفته شد و بالاتر از یک ارزش معین باید مالیات پرداخت می کردند، اما متاسفانه در بودجه ۱۴۰۲ واحدهای مسکونی از این حکم حذف شد.

جالب این است که در لایحه بودجه خود دولت ساز وکار اخذ مالیات از واحدهای مسکونی پیش بینی شده بود و این بند الحاقی مجلس نبود. هر دو مورد یعنی هم خودروهای لوکس و هم خانه های لوکس در لایحه دولت بود.

وی در ادامه تاکید کرد: اما در صحن علنی مجلس آقای مفتح عضو کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد حذف داد و عبارت واحدهای مسکونی حذف شد. طبق روال جلسه نیز رئیس جلسه از نماینده دولت و نماینده کمیسیون تلفیق سوال کرد و با کمال تعجب هم دولت و هم کمیسیون تلفیق با این پیشنهاد موافقت کردند. 

یک بدعتی در تاریخ قانون گذاری صورت گرفت و دولت خودش با مصوبه خود مخالفت کرد. عملا بخشی از مصوبه خودش را حذف کرد. لایحه بودجه در هیات وزیران تصویب شده و نماینده دولت باید حافظ و نگهبان مصوبات دولت باشد اما اینجا نماینده دولت با حذف مصوبه دولت موافقت کرد.

وی افزود: متاسفانه این افتخار بزرگ مجلس در دو سال قبل از فهرست افتخارات مجلس در سال سوم حذف شد و ما عملا در سال ۱۴۰۲ چیزی به عنوان مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس و گران قیمت نداریم و فقط  مالیات بر باغ ویلاهایی می ماند که رقم ناچیزی است. چیزی از این حکم باقی نماند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای