شناسه خبر : 30334

سالانه بین ۴ تا ۵ میلیارد دلار قاچاق معکوس انجام می شود

سالانه بین ۴ تا ۵ میلیارد دلار قاچاق معکوس  انجام می شود

یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق با بیان اینکه سالانه بین ۴ تا ۵ میلیارد دلار قاچاق معکوس در کشور انجام می شود، گفت: سوخت و دارو به دلیل اختلاف قیمت سال‌هاست که قاچاق می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نیرومند در یک گفت و گوی رادیویی، دلیل اصلی قاچاق وسوسه‌ای است که حاشیه سود قاچاق دارد، اظهار کرد: مجموع قاچاق معکوس (خروجی) ۴ الی ۵ میلیارد دلار در سال است. برخی از کالاها یارانه دولتی دریافت می‌کنند که قیمتی به‌شدت ارزان‌تر در آن‌سوی مرزها دارند.

معاون مدیرکل مقابله و رصد جریان مالی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: به عنوان نمونه سوخت یا کود شیمیایی و دارو که یارانه گزافی دریافت می‌کنند از جمله کالاهایی هستند که قاچاق معکوس می‌شوند؛ سوخت در هیچ‌کدام از کشورهای همسایه با قیمت ایران عرضه نمی‌شود و همین موضوع موجب وسوسه‌شدن متخلفین برای جمع‌آوری سوخت از سطح کشور به‌صورت سهمیه مازاد و انتقال به آن‌سوی مرزهاست.

به گفته نیرومند، با افزایش تحریم و کاهش ارزش پول ملی، قاچاق خروجی همچون قاچاق دام از کشور افزایش یافت که البته تا حدودی کنترل شده است.

وی افزود: فردی که در کشور دام را به قیمت سه میلیون تومان می‌فروشد و در امارات تا ۱۰ میلیون تومان مشتری دارد قطعاً وسوسه می‌شود تا این کار را انجام دهد. همچنین عده‌ای هستند که این دام را جمع‌آوری کرده و با شیوه‌هایی به کشورهای همسایه انتقال می‌دادند.

نیرومند اضافه کرد: سوخت و دارو به دلیل اختلاف قیمت سال‌هاست که قاچاق می‌شود و برخی کالاها به فراخور تصمیمات اقتصادی کشور در زمره قاچاق ورودی یا خروجی قرار می‌گیرند؛ به‌گونه‌ای که در گذشته شاهد قاچاق دام ورودی بودیم، ولی با معکوس شدن شرایط اقتصادی خروج دام از کشور به سود قاچاقچیان شد.

معاون مدیرکل مقابله و رصد جریان مالی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق را مقوله‌ای سازمان‌دهی‌شده دانست و افزود: پرونده‌هایی که مشمول این قضیه باشند به قوه قضائیه ارجاع شده و سایر پرونده‌ها به تعزیرات سپرده می‌شود؛ ولی مثلاً شیوه جمع‌آوری کالا برای خروج قاچاق گونه از کشور با شیوه و سازمان‌یافتگی انجام می‌شود؛ مثلاً نه فقط شهرهای مرزی بلکه قاچاق دام از شهر قم هم صورت می‌گیرد.

نیرومند گفت: پشتیبانی و حمل‌ونقل خریداری قاعدتاً کار چند فرد نیست؛ ولی در استان‌های مرزی همان تیمی که اقدام به ورود قاچاق می‌کنند، قاچاق خروجی راهم انجام می‌دهند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای