شناسه خبر : 29311

۱۵هزار هکتار به سطح گلخانه‌های کشور افزوده شد

۱۵هزار هکتار به سطح گلخانه‌های کشور  افزوده شد

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت: با اجرای طرح توسعه گلخانه‌های کشور، ضایعات محصولات کشاورزی کاهش یافته است به نحوی که میزان آن از حدود ۳۰ درصد در فضای آزاد، در گلخانه‌ها به زیر ۱ درصد رسیده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،  داریوش سالم پور در حاشیه افتتاح همزمان هفدهمین نمایشگاه‌های گلخانه و گل و گیاه در شیراز تصریح کرد: کاهش ضایعات محصولات کشاورزی در گلخانه‌ها باعث افزایش کارایی تولید و بهینه کردن مصرف نهاده ها، آب، انرژی و سوخت در بخش گلخانه‌ها شده است.


این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در پنج سال گذشته حدود ۱۵هزار هکتار به سطح گلخانه‌های فنی و اصولی کشور در قالب طرح توسعه گلخانه‌ها ذیل برنامه اقتصاد مقاومتی افزوده شده است، اظهار کرد: این میزان معادل ۲۰۰ هزار هکتار تولید سبزی و صیفی در فضای باز است.


به گفته وی؛ با سطوح افزوده شده به سطح گلخانه‌های کشور، حدود ۲ میلیارد مترمکعب در مصرف آب، با افزایش کارآیی مصرف آن در محیط‌های کنترل شده گلخانه ای، صرفه جویی شده است.


سالم پور به موضوع ایجاد اشتغال پایدار به خصوص برای قشر جوان و تحصیل کرده در طرح توسعه گلخانه‌های کشور نیز پرداخت و افزود: در این حوزه دستاورد‌های خوبی حاصل شده به نحوی که بیش از ۱۵۰هزار شغل مستقیم و پایدار ایجاد و دو تا سه برابر این میزان هم اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.


او با اشاره به اینکه توسعه گلخانه‌ها و صنایع وابسته به آن موجب افزایش صادرات محصولات تولیدی و افزایش صادرات سازه و تجهیزات گلخانه‌ای و خدمات فنی مهندسی به خارج از کشور شده است، اضافه کرد: در صادرات این محصولات به کشور‌های منطقه و حوزه آسیای میانه دستاورد‌های خوبی حاصل شده به نحوی که ما از وارد کننده این تجهیزات به صادرکننده سازه و تجهیزات گلخانه‌ای تبدیل شدیم.


مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور با تاکید بر اینکه موفقیت‌ها به یُمن تلاش‌های همکاران خوبمان در جهاد کشاورزی، شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های گلخانه ساز عضو انجمن گلخانه سازان محقق شده است، گفت: پیش بینی ما این است که هر سال ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار صادرات سازه، تجهیزات گلخانه‌ای و خدمات وابسته‌ی فنی مهندسی داریم که این رو به افزایش است.


سالم پور با اشاره به اینکه یکی از شیوه‌های توسعه محیط‌های کنترل شده و گلخانه‌ها ایجاد سایبان‌های باغات است، بیان کرد: این مبحث توسط وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری، اقدام و اجرا است.


مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور با بیان اینکه هفدهمین نمایشگاه بین المللی آی فارم شیراز در حوزه باغبانی، گل و گیاه و صنعت گلخانه سازی شروع به کار کرده است، تصریح کرد: این نمایشگاه نسبت به سال گذشته از نظر کمی و کیفی رشد بسیار خوبی دارد و استقبال قابل توجه‌ای از طرف بهره برداران، شرکت‌های دانش بنیان و همینطور مردم و بازدید کننده‌ها از آن شده است.


وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه‌ها ارائه و عرضه آخرین دستاورد‌ها و دانش فنی تولید شده توسط شرکت‌های داخلی و بستر سازی صادرات و فروش بهتر این محصولات است، افزود: این نمایشگاه‌ها در ارتقا و پیشرفت صنعت گلخانه‌های کشور تاثیر بسیار مثبتی خواهند داشت.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای