شناسه خبر : 27013

تصویب ۱۰ هزار میلیارد تومان برای باغات پسته خسارت دیده از سرمازدگی

 تصویب ۱۰ هزار میلیارد تومان برای باغات پسته خسارت دیده از سرمازدگی

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: ۱۰ هزار میلیارد تومان برای کمک به باغات پسته خسارت دیده براثر سرمازدگی در سال جاری پیش بینی و در ستاد بحران وزارت کشور مصوب شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، محمدمهدی برومندی در حاشیه همایش ملی سلامت پسته، افزود: مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان برای جبران خسارات باغات پسته بر اثر سرمازدگی در قالب کمک های فنی و اعتباری و امهال تسهیلات به باغداران پرداخت می شود.

وی گفت: مصوبه مربوط به این مبلغ اکنون در سازمان برنامه و بودجه کشور است و ما در حال پی گیری تخصیص آن هستیم.

برومندی میزان خسارت وارده به باغات پسته در سال جاری بر اثر سرمازدگی را بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

وی با بیان این که امسال در تولید اغلب محصولات باغی با افزایش روبرو هستیم، تصریح کرد: امسال بیش از ۳۰۰ هزار تن تولید پرتقال و افزایش دو برابری دانه زیتون را برآورد کرده ایم، اما در مورد پسته به علت کم آبی و سرمازدگی در اسفند سال گذشته و هفته نخست فروردین، مقداری کاهش در تولید خواهیم داشت.

برومندی با بیان این که برای افزایش عملکرد تولید در واحد سطح در باغات پسته کشور، برنامه قوی را طراحی کرده ایم، اظهار داشت: توسعه باغات در دستور کار نیست بلکه نوسازی، اصلاح، احیا و جایگزینی باغات را در برنامه داریم.

وی درباره پیش بینی افزایش عملکرد تولید پسته در سال های آتی گفت: در حال حاضر متوسط عملکرد تولید پسته نزدیک به یک تن درهر هکتار است و قصد داریم در قالب برنامه ای در فاز نخست متوسط عملکرد تولید پسته را به ۱.۵ تن در هکتار و در فاز بعدی به بالای ۳ تن در هکتار برسانیم.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره عملکرد تولید باغداران پیشرو نیز به خبرنگار ما ابراز داشت: باغداران پیشرو بیش از ۱۰ تن پسته در هر هکتار تولید می کنند.

وی در همین حال افزود: برای توسعه باغات پسته در اراضی شیبدار برنامه ای نداریم.

برومندی در پاسخ به پرسش یکی دیگر از خبرنگاران در مورد صادرات پسته اذعان داشت: سالانه ۲۰۰ هزار تن پسته صادر می کردیم و مابقی تولیدات در داخل مصرف می‌شد.

وی ادامه داد: کاهش صادرات پسته در سال جاری آنقدر نیست که موجب دغدغه شود.

برومندی با اشاره به این که محصولات باغی ایران سالم هستند و به ۲۰۰ کشور دنیا صادر می شوند، گفت: محصولات باغی ایران به کشورهایی که استانداردهای سختگیرانه دارند، صادر می شود.

وی اضافه کرد: ایران جزو کشورهایی است که کمترین برگشت را در محصولات باغی صادراتی خود دارد که نشان دهنده مدیریت و نظارت مراحل تولید و سلامت محصولات و شرایطی اقلیمی است که محصولات باغی ایران را به لحاظ طعم، رنگ و مزه در دنیا بی رقیب می کند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای