شناسه خبر : 26043

حداکثر قیمت هر کیلو زعفران ۳۸ میلیون تومان

 حداکثر قیمت هر کیلو زعفران ۳۸ میلیون تومان

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار صادرات زعفران در ۴ ماهه امسال ۴۵.۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، غلامرضا میری گفت: قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته ۲۴ میلیون تومان و زعفران نگین ۳۸ میلیون تومان بوده که با یک‌ماه اخیر تفاوتی نداشته است.

به گفته او، با توجه به آنکه ۲ ماه تا فصل برداشت زمان باقی است، وزارت جهاد کشاورزی باید تکلیف کشاورزان را مشخص کند تا تولیدکنندگان بدانند محصولشان را با چه نرخی باید عرضه کنند چرا که بواسطه افزایش هزینه های تولید، نرخ فعلی مقرون به صرفه نیست.

میری می‌گوید: بنابر آمار گمرک صادرات زعفران در تیر امسال نسبت به سال قبل ۴۷ درصد و در ۴ ماهه نخست سال ۴۵.۵ درصد کاهش داشته است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: اگر موانع پیش روی صادرکنندگان همچون بازگشت ارز و نرخ پایه گمرکی حل نشود، روند کاهش صادرات ادامه می یابد که این امر‌منجر به قاچاق زعفران می شود.

بررسی های میدانی از سطح بازار نشان می دهد که قیمت کنونی هر مثقال زعفران ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است که نایب رئیس شورای ملی زعفران فروش زعفران بالاتر از ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان در بسته بندی های معمولی گران فروشی می داند.

طبق گفته شورای ملی زعفران، صادرات زعفران از دی ماه سال گذشته تاکنون به رغم هشدارهای مکرر و نامه نگاری های متعدد روند کاهشی داشته است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای