شناسه خبر : 24872

صنایع غذایی فروش بهاری خود را ۱۵ درصد کم کردند/۱۰ درصد ارزش سهام صنایع غذایی آب رفت

صنایع غذایی فروش بهاری خود را 15 درصد کم کردند/10 درصد ارزش سهام صنایع غذایی آب رفت

با انتشار گزارش‌های تولید و فروش گروه صنایع غذایی برای فصل بهار سال‌جاری، مشخص شد که ارزش کالای فروش رفته این شرکت‌ها به‌طور میانگین با افزایش قابل توجه ۶۷درصدی روبه‌رو شده است. درحالی که آمارهای مربوط به حجم محصولات فروش رفته نشان می‌دهد که این صنعت در سه ماهه فصل بهار ۱۴۰۱، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵درصد کالای کمتر در بازار به فروش رسانده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از روزنامه ایران، بر این اساس گزارش پیش رو به بررسی عملکرد شرکت‌های صنایع غذایی در بازار سهام می‌پردازد.

درآمدسازی بیشتر با مقدار فروش کمتر

افزایش 67 درصدی درآمدهای حاصل از فروش محصولات صنایع غذایی در بورس، درحالی اتفاق افتاده است که آمارهای مربوط به تولید و فروش فصل بهار نشان می‌دهد، تمامی شرکت‌های مورد بررسی، به نسبت قابل توجهی از مقدار فروش خود نسبت به فصل بهار سال 1400، کاسته‌اند. همچنین بررسی آمارهای فروش صادراتی این شرکت‌ها نیز نشان می‌دهد در حالی که شرکت‌های لبنیاتی در سه ماهه فصل بهار توانسته‌اند بر مقدار صادرات خود بیفزایند، اما شرکت‌های تولید محصولات رشته‌ای و ماکارونی و شرکت‌های صادرکننده شیرینی و شکلات نتوانسته‌اند مقدار صادرات خود را ارتقا ببخشند و مقدار فروش صادراتی آنها نسبت به بهار سال 1400، به مراتب کمتر شده است.

روند کاهش مقدار تولید و فروش این شرکت‌ها درحالی اتفاق افتاد که چندی پیش دولت با افزایش قیمت محصولات تمام شده این شرکت‌ها موافقت کرد و از طرفی با حذف یارانه‌های مربوط به آرد، روغن و شکر مورد استفاده در این شرکت‌ها، بخشی از رانت‌هایی را که آنها از طریق صادرات یارانه‌ها به سایر کشورها، به دست می‌آوردند اصلاح کرد.

حال به نظر می‌رسد با توجه به افزایش درآمد‌های ریالی صنایع غذایی درحالی که نهاده کمتری نیز برای تولیدات مصرف شده است، ارزش ریالی سودسازی این شرکت‌ها نیز در آینده با افزایش مناسبی روبه‌رو شود؛ امری که با انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای این شرکت‌ها در ماه‌های آینده، روشن‌تر خواهد شد.

نزول 10درصدی ارزش صنایع غذایی در بازار

آمارهای معاملات سهام شرکت‌های فعال در صنایع غذایی نشان می‌دهد که این صنعت در طول یک ماه گذشته، درحدود 10درصد از ارزش سهام خود را از دست داده است. این روند که در شرکت‌های تولید لبنیات و تولید محصولات رشته‌ای و ماکارونی، با شدت بیشتری روبه‌رو بوده، در حالی است که آمارهای مربوط به عملکرد 6ماهه معاملات سهام، عملکرد به مراتب بهتری را برای این شرکت‌ها نشان می‌دهد. بر این اساس، در طول شش ماه گذشته ارزش سهام شرکت‌های فعال در بخش کیک و شیرینی 13 درصد، محصولات لبنی 4درصد و نوشیدنی 0.34درصد کاهش داشته‌اند، اما شرکت‌های مربوط به تولید محصولات رشته‌ای و دیگر محصولات، رشد 6درصدی را در سهام خود به ثبت رسانده‌اند.

گروه صنایع غذایی یکی ازمتنوع‌ترین گروه‌های معاملاتی در بازار سهام است که درحدود 2درصد از کل ارزش بازار را به خود اختصاص می‌دهد. نسبت قیمت به درآمد صنعت درحدود عدد 18است و نسبت پرداخت سود شرکت‌های فعال در صنایع غذایی در حدود 49درصد است. شرکت‌هایی را که در این گروه معاملاتی قرار دارند می‌توان به گروه‌های محصولات لبنی، کیک و شیرینی، تولید محصولات رشته‌ای و ماکارونی و سایر، تقسیم بندی کرد. درجدول بالا آمارهای مربوط به تولید و فروش، اختلاف ارزش فروش، اختلاف مقدارکل محصولات فروش رفته و عملکرد سود‌سازی و بازدهی سهام شرکت‌های بورسی فعال در صنایع غذایی به تفکیک بیان شده است.

photo_2022-07-09_09-16-13

ارسال نظر

خدمات بیمه ای