شناسه خبر : 24154

۱۵ درصد کل چک‌های مبادله در سال گذشته چک تضمین شده بوده است

۱۵ درصد کل چک‌های مبادله در سال گذشته چک تضمین شده بوده است

سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت:حجم چک‌های مبادله شده در سامانه چکاوک در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که ۴ هزار میلیارد تومان آن متعلق به چک‌های تضمین شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، آمنه نادعلی زاده، در خصوص اهمیت چک‌های تضمین شده در سیستم بانکی گفت: به لحاظ اهمیت، تعداد چک‌های تضمین شده در سال ۱۴۰۰ حدود یک درصد چک‌های عادی و حدود ۱۵ درصد مبلغ چک‌های مبادله شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در گذشته چک‌های تضمین شده مجهز به شناسه صیادی نبود امکان استعلام آن‌ها نیز وجود نداشت و گیرنده چک باید برای استعلام به بانک صادر کننده چک تضمینی مراجعه می‌کرد، اما در حال حاضر گیرنده می‌تواند با توجه به شناسه صیادی و ثبت این شناسه در سامانه صیاد از صحت چک اطمینان حاصل کند.

وی در خصوص روش استعلام چکه تضمین شده گفت: یکی از این روش‌های استعلام مراجعه به وبسایت بانک مرکزی است که افراد می‌توانند با مراجعه به تب قانون جدید چک و با کلیک بر روی سرویس استعلامی چک، بر اساس اقوام اطلاعاتی جدید با وارد کردن شناسه صیادی، تاریخ سررسید، کد ملی گیرنده و وارد کردن مبلغ چک، به صورت سریع متوجه ثبت و یا عدم ثبت چک تضمین شده شوند.

نادعلی زاده ادامه داد: افراد همچنین می‌تواند با ارسال یک پیامک بدون متن به شماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، از روش‌های استعلام گیری آگاه شوند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک افزود: افراد همچنین می‌توانند از طریق درگاه‌های اینترنتی مثل اینترنت بانک، همراه بانک، برنامک‌های موبایلی و خودپرداز بانک‌ها از صحت چک تضمین شده مطلع شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای