شناسه خبر : 22019

خرمای مورد نیاز ماه مبارک رمضان تامین است

خرمای مورد نیاز ماه مبارک رمضان تامین است

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با بیان اینکه خرمای مورد نیاز ماه مبارک رمضان تامین شده است، گفت: میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره‌ای خرما را با قیمت‌های مناسب عرضه خواهند کرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محسن رشیدفرخی درباره خرما مورد نیاز ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰، یک میلیون و ۲۵۰ هزارتن خرما همانند هر سال در کشور تولید شده است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران تصریح کرد: به همین منظور جلساتی با معاونت‌های تنظیم بازار جهاد کشاورزی و میادین میوه و تره بار شهرداری برگزار شد و آمادگی خود را برای عرضه مستقیم کالا اعلام کردیم و مقرر شد به کسانی که ستاد تنظیم بازار معرفی می‌کند به هر میزان که بخواهند خرما ارائه شود.

وی افزود: همچنین توافق شد برای ارائه خدمات به روزه داران فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرما با سود معمول و قیمت‌های مناسب عرضه کنند.

رشیدفرخی با بیان اینکه خرما به اندازه کافی موجود است، گفت: انجمن به وزارت جهاد کشاورزی اعلام آمادگی کرد که خرما به میزان لازم درب سردخانه‌ها در مبادی خروجی با قیمت‌های مناسب در اختیارشان قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به تورم در چهارسال اخیر، خرما کمترین افزایش قیمت را داشته است، افزود: در صورتی که خرما با قیمت‌هایی خارج از عرف عرضه شود، باید ستاد تنظیم بازار و دستگاه‌های نظارتی ورود کنند.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران در مورد میزان مصرف ماه مبارک رمضان گفت: از کل خرمای تولیدی کشور، نزدیک ۳۰ درصد صادر و ۷۰ درصد به مصرف داخلی کشور می‌رسد که از این میزان نیز ۴۰ درصد مصرف کل مربوط به ماه مبارک رمضان است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۷۰ هزار تن به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که بیشترین تمرکز صادراتی ما کشورهای اروپایی است.

گفتنی است، بر اساس داده‌های بازار نرخ هر کیلوگرم خرمای مضافتی بین ۳۵ تا ۴۰ هزارتومان، خرمای خاسویی بین ۶۵ تا ۹۰ هزارتومان، خرمای پیارم بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و خرمای زاهدی بین ۳۸ تا ۵۰ هزار تومان است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای