شناسه خبر : 44973

مصرف سالیانه ۳ میلیون ۶۰۰ هزار واحد خون در کشور

مصرف سالیانه ۳ میلیون ۶۰۰ هزار واحد خون در کشور

جمالی با اشاره با اینکه اکنون ذخیره خون در تهران ۱۵ روز است گفت: سالیانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی در کشور مصرف می‌شود،

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مصطفی جمالی مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور در نشست خبری گفت: اکنون ذخیره کیسه خون ۶ ماه در کشور است در حالیکه در سالیان گذشته ذخیره کیسه خون سه روز بود. 

وی افزود: ذخایر خونی در گذشته سه روز بوده به طوریکه در برخی از مناطق به یک روز رسیده بود.  الان ذخیره خون کشور بیش از  ۸ روز است و این ذخیره خوب سبب شد مشکلی از بابت اهدای خون در  حادثه تروریستی کرمان نداشته باشیم.  

جمالی با اشاره به اینکه ذخیره خون در تهران ۱۵ روز است،  بیان کرد: عدالت در سلامت و ارتقای سلامت خون های تزریقی از جمله برنامه های سازمان انتقال خون است و معتقدم که باید مطابق با فناوری های نوین حرکت کنیم. 

وی با اشاره به اینکه سالیانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در کشور مصرف می شود، تاکید کرد:  اکنون نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی را به خون و فرآورده های خونی را به طور کامل تامین می کنیم. استفاده از کیسه های فیلتر دار در برخی از مناطق به ۷۰ درصد رسیده است. با مصرف کیسه خون فیلتر دار، عوارضی مانند تب و حساسیت ها  با گرفتن گلبول سفید از بین خواهد رفت. 

جمالی بیان کرد: با تزریق خون نگهداری شده در  کیسه های خون فیلتردار،  مدت بستری بیماران در بخش مراقبت های ویژه و میزان مصرف آنتی بیوتیک ها در بیماران تزریق کننده کیسه خون فیلتر دار کاهش پیدا می کند. 

وی افزود: اکنون با وجود اعمال تحریم ها و منابع محدود، غربالگری مولکولی در سازمان انتقال خون انجام می شود.  امسال با انجام بهره وری های موثر ۲۵۰ هزار  پلاسما برای داروهای مشتق از پلاسما تهیه می شود. 

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: بانک HLA در کشور حدود ۳۵۰۰۰ نفر است.  در دهه ۸۰ بخش خصوصی قرار بود پالایشگاه پلاسما را تاسیس کند اما این کار را انجام نداده است.  به طور کلی وقتی پلاسما برای  داروهای مشتق از پلاسما در داخل بماند و دارو در همین ایران تولید شود،  از خروج ارز جلوگیری می شود. 

جمالی ادامه داد: افراد تا ۳۶ بار می توانند اهدای پلاسما در طول سال داشته باشند و در بخش های خصوصی به ازای اهدای پلاسما،  پول دریافت می کنند. در سایت سازمان جهانی بهداشت،  اهدای خون و پلاسما به صورت داوطلبانه آورده شده است. 

وی گفت: یک پزشک انتقال خون جان ۸۰۰ هزار نفر را به نوعی با معاینه و بررسی سلامت خون نجات می دهد.

 

ارسال نظر