شناسه خبر : 36995

تاثیر مصرف طولانی مدت داروهای ضدافسردگی در بیماران دوقطبی

تاثیر مصرف طولانی مدت داروهای ضدافسردگی در بیماران دوقطبی

یک کارآزمایی جدید نشان می دهد که داروهای ضد افسردگی مدرن می توانند برای درمان طولانی مدت برخی از بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی موثر باشند.

به گزارش چابک آنلاین، دستورالعمل‌های فعلی استفاده از داروهای ضد افسردگی را در این بیماران به دلیل نگرانی از اینکه داروها باعث ایجاد یک دوره شیدایی شوند، منع می‌کند.

اما محققان دریافتند بیماران دوقطبی که یک سال تمام از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کردند، نسبت به افرادی که پس از دو ماه به دارونما تغییر می‌دادند، دوره‌های خلقی کمتری داشتند.

دکتر «لاکشمی یاتهام»، سرپرست روانپزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا، گفت: «این نتایج باید رویه را تغییر دهد و افراد بیشتری را متقاعد کند که حداقل برای برخی از بیماران، ادامه داروهای ضد افسردگی یک استراتژی خوب است».

با این حال، کارآزمایی بالینی پشتیبانی قطعی برای داروهای ضد افسردگی ارائه نمی‌دهد.

دوره‌های افسردگی برای پزشکان بسیار نگران کننده است زیرا خطر خودکشی را با خود به همراه دارد. محققان در یادداشت‌های پس زمینه گفتند که اقدام به خودکشی و مرگ در طول دوره‌های افسردگی حداقل ۱۸ برابر بیشتر از دوره‌های شیدایی در بیماران دوقطبی است.

یاتهام گفت: «داروهای ضد افسردگی مدرن مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) ممکن است مؤثرتر باشند، به ویژه اگر همراه با داروهای تثبیت کننده خلق و خوی با هدف کنترل دوره‌های شیدایی تجویز شوند.»

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

ارسال نظر