شناسه خبر : 27190

اختصاصی چابک‌آنلاین؛

۷۰ درصد پرتفوی شرکت های بیمه ای به سهامدار اصلی وابسته است

70 درصد پرتفوی شرکت های بیمه ای به سهامدار اصلی وابسته است

معاون فنی اموال شرکت بیمه آرمان،اظهارکرد:شرکت های بیمه ای وابستگی زیادی به پرتفوی سهامداران اصلی خود دارند و هزینه های جاری شرکت بیمه، سود و منافع از سمت سهامدار عمده تامین می شود که تقریبا ۷۰ درصد پرتفوی شرکت های بیمه کشور همین وضعیت را دارند.

چابک آنلاین، بهاره تاجرباشی، "مجید حبیبی"درگفت وگو با چابک آنلاین،افزود: شرکت های بیمه ای هم همانند صندوق هایی هستند که ریسک های مورد نیاز سهامداران خود را پوشش می دهند و این مختص به اقتصاد ایران نیست و در سایر کشورها هم دیده می شود.

وی،خاطرنشان کرد که معمولا یک بانک یا موسسه اعتباری به عنوان سهامدار اصلی ، بخشی از فعالیت شرکت بیمه ای را هدایت می کند و اولین معضل این است که آن شرکت بیمه ای انگیزه لازم را برای انجام یکسری از فعالیت های اقتصادی از دست می دهد زیرا همیشه یک منبع عظیمی ازپرتفوی از سوی سهامدار به آن شرکت تزریق می شود.

حبیبی، ادامه داد: دومین مشکل، نگرانی است که برای مدیرآن شرکت پیش می آید که اگراین سهامدار پرتفوی خود را از شرکت بگیرد،وضعیت مالی شرکت دچار چالش می شود، بنابراین شرکت بیمه ای ناچار است که خدمات خاصی را به سهامدار اصلی خود ارائه دهد.

معاون فنی اموال شرکت بیمه آرمان، گفت که با اجرایی شدن آیین نامه حاکمیت شرکتی، وضعیت شرکت ها بهبود پیدا کرده است.

وی،با بیان اینکه همواره یکی از منتقدان آزاد سازی تعرفه های بیمه ای بوده است، گفت که  درحال حاضر تعیین نرخ بهره بانکی آزاد نیست وکارگزاران بورسی هم آزاد نیستند که هرکارمزدی خواستند از معاملات دریافت کنند اما صنعت بیمه یک دهه قبل آزاد سازی تعرفه ها را انجام داد.

حبیبی، اظهارکرد: آزاد سازی تعرفه های بیمه ای  باعث شد که رقابت درون خانوادگی ایجاد شده و با این اهرم  که شرکت های دیگر نرخ و شرایط پایین تری ارائه می دهند ، شرکت ها را وادار کرد که ریسک اعتبار خود را دو چندان کنند.

معاون فنی اموال شرکت بیمه آرمان،با بیان اینکه هیچکدام از بانک ها به صورت ظاهری مالک اصلی شرکت بیمه نیستند، افزود:بیمه مرکزی می تواند به شرکت های بیمه ای فرصتی 3 ساله بدهد که تنها 30 درصد از ترکیب پرتفوی خود را به سهامدار اصلی اختصاص دهند که در این صورت سبد ریسک شرکت ها متنوع تر می شود.

به اعتقاد حبیبی، کاهش نرخ های موجود در بازار بیمه دامپینگ نیست و اهرم فشاری است که از سوی سهامدار اصلی به شرکت بیمه تحمیل می شود زیرا اگر پرتفوی خود را از آن شرکت بگیرد حداقل 70 درصد از پرتفوی شرکت از بین می رود.

وی، ادامه داد: درحال حاضرسبد واقعی پرتفوی بیمه کشور با این همه صنعتی که وجود دارد رقم بسیار ناچیزی است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای