شناسه خبر : 24000

عدم تناسب گواهینامه با خودرو و استرداد دیه پرداختی به شرکت بیمه‌

عدم تناسب گواهینامه با خودرو و استرداد دیه پرداختی به شرکت بیمه‌

طبق رأی اکثریت قضات هیأت عمومی دیوان عالی کشور، بیمه‌ نامه دارنده گواهینامه پایه سوم که با اتومبیل سواری اقدام به حمل مسافر می‌نموده و منتهی به تصادف با موتورسیکلت شده است،دارای اعتبار است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی در ارتباط با پرونده اصراری حقوقی با موضوع عدم تناسب گواهینامه با خودرو و استرداد دیه پرداختی به شرکت بیمه‌، امروز سه‌شنبه هفدهم خردادماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم و قضات عالی‌رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد.

به موجب رأی هیأت عمومی اصراری دیوان عالی کشور بیمه نامه دارنده گواهینامه پایه سوم که با اتومبیل سواری اقدام به حمل مسافر می‌نموده و منتهی به تصادف با موتورسیکلت شده است، دارای اعتبار است و موجبی برای استرداد مبلغ بیمه پرداخت شده به مصدوم نمی‌باشد.

در مورد رانندگی دارنده گواهینامه پایه سوم با اتومبیل سواری و حمل مسافر که منتهی به تصادف با موتور سیکلت شده از حیث اینکه آیا گواهینامه متناسب است و نیازی به استرداد حق بیمه توسط راننده نیست یا اینکه تناسب ندارد و دعوی شرکت بیمه مبنی بر استرداد بیمه پرداخت شده قابل اجابت می‌باشد، بین شعبه دهم دیوان عالی کشور و شعبه ۱۶ دادگاه عمومی حقوقی اراک اختلاف نظر وجود دارد و دادگاه بر رأی خود مبنی بر بی‌حقی شرکت بیمه اصرار نموده است.

اکثریت قضات حاضر در جلسه هیأت عمومی اصراری پس از بحث و تبادل نظر با استناد به بند ب ماده ۲ آئین‌نامه گواهینامه‌‎های رانندگی مصوب ۱۳۹۰ که مقرر می‌دارد، دارندگان گواهینامه پایه ۳ برای رانندگی با وسایل نقلیه موتوری با حداکثر وزن و ظرفیت بار ۳.۵ تن و حمل حداکثر ۹ نفر سرنشین مجاز به رانندگی با خودروی سواری می‌باشند رأی دادگاه‌ها را تأیید کردند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای