شناسه خبر : 16200

اختصاصی چابک آنلاین؛

ایده‌های تبلیغاتی خوبی از روابط عمومی‌های صنعت بیمه دیده می‌شود

ایده‌های تبلیغاتی خوبی از روابط عمومی‌های صنعت بیمه دیده می‌شود

امروزه بازاریابی و تبلیغات در تاروپود زندگی انسان‌ها ریشه دوانده و به یکی از مهمترین عناصر موفقیت در کسب وکارها و هر سازمانی از جمله شرکت‌های بیمه‌ای تبدیل شده است.

چابک آنلاین، زهرا نامداری، بر کسی پوشیده نیست که نحوه عملکرد بیمه‌گران در زمینه تبلیغات و بازاریابی، پیامدهای مثبت و منفی  با خود به همراه دارد، بنابراین تبلیغات به صورت هدفمند می‌تواند به تقویت جایگاه صنعت بیمه در کشور کمک کند. 

واقعیت این است که ضریب نفوذ پایین صنعت بیمه و عدم اقبال جامعه از بیمه ناشی از عوامل گوناگون است اما بی تردید یکی از عوامل مهم آن می‌تواند فعالیت‌های محدود شرکت‌های بیمه در زمینه تبلیغات، بازاریابی و خدمات پس از فروش این صنعت باشد.

اهمیت بررسی نقش تبلیغات در صنعت بیمه و جایگاه حال حاضر تبلیغات در این صنعت بزرگ، ما را بر آن داشت تا گفتگویی هرچند مختصر با افشین نوری، مدیر روابط عمومی شرکت بیمه پارسیان داشته باشیم که از نظر می‌گذرد: 

چابک‌آنلاین: آیا درحال حاضر تبلیغات محصولات بیمه‌ای در صنعت به صورت هدفمند انجام می‌شود؟

نوری: با توجه به انواع خدماتی که در صنعت بیمه ارائه می‌شود و اینکه از بسیاری جهات این صنعت متمایز از سایر صنایع است لذا تبلیغات خاص خود را نیاز دارد چرا که برای برخی از اقشار جامعه لمس بیمه اندکی مشکل است و محاسبات فنی و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، مجموعه این عوامل باعث شده که نیاز به اطلاع رسانی و تبلیغات خاص و البته هدفمند برای بیمه وجود داشته باشد و از این راه اگر تبلیغات هدفمند و خاص نباشد اثرگذاری لازم را نخواهد داشت. 

در سال‌های اخیر ایده‌های تبلیغاتی و کمپین‌های خوبی از خروجی روابط عمومی‌های صنعت بیمه دیده می‌شود و برای محصولات مختلف تبلیغات خوبی تولید و منتشر شده اما هنوز هم پتانسیل فراوانی برای تولید تبلیغات خلاقانه و کمپین‌های اثر گذار وجود دارد.

مسئولان و دست اندرکاران تبلیغات صنعت بیمه با افزایش تسلط خود بر این صنعت و شناخت هر چه بیشتر نیازهای جامعه بایستی به نحو مناسب از همه کانال‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی به نحو احسن و هدفمند استفاده کنند. 

چابک‌آنلاین: مهمترین مزیت‌های تبلیغات صنعت بیمه در چیست؟

نوری: به دلیل اینکه صنعت بیمه با تمام اقشار و اصناف در جامعه سروکار دارد و هر نفر در جامعه چه در جایگاه خانوادگی و چه در جایگاه شغلی خود می‌تواند به یکی از انواع بیمه‌نامه‌ها نیاز داشته باشد لذا دامنه ایده پردازی تبلیغاتی در صنعت بیمه محدود نیست و می‌توان برای هر قشر و با هر شغل و سلیقه‌ای تبلیغات هدفمند و ویژه آن قشر را طراحی، تولید و منتشر کرد و این موضوع دست ایده پردازان و تولیدکنندگان تبلیغات را تا حد زیادی باز گذاشته که بتوانند در هر بخشی که توانمندی و تخصص بیشتری دارند به خلق ایده و تبلیغات بیمه بپردازند و مطمئن باشند که مخاطب خود را خواهد داشت‌.

چابک‌آنلاین:درحال حاضر نقاط ضعف تبلیغات صنعت بیمه و محصولات بیمه‌ای در چیست؟

نوری: به نظر می‌رسد هنوز آن تکامل و اثرگذاری واقعی در جامعه توسط تبلیغات بیمه‌ای انجام نشده البته دلایل متعددی از جمله پیچیده بودن محصولات بیمه‌ای و غیرملموس بودن خدمتی که خریداری می شود هم مطرح است چرا که افراد هنگام پرداخت حق بیمه تنها یک برگه دریافت می‌کنند و محصول ملموسی در صنعت بیمه وجود ندارد و تا زمانی که فردی به خسارت نخورده باشد طبیعتاً نمی‌داند بیمه دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد و نیاز به تولید بیشتر از تبلیغات خلاقانه بیمه،استفاده هرچه بیشتر از فضای شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها‌ی جدید که در برگیری عمومی بیشتری دارد احساس می‌شود.

چابک‌آنلاین: آیا امکان اینکه همه شرکت‌های  بیمه‌ای با هم بر ای  تبلیغات به اجماع برسند وجود دارد؟

نوری: جلسات مشترک در بیمه مرکزی و کارگروه روابط عمومی سندیکای بیمه‌گران در سالهای اخیر با خروجی‌های مفیدی همراه بوده و چند کار مشترک هم انجام شد که خروجی‌ها و جلسات نشان داد که بیمه‌ها می‌توانند با مشارکت ‌یکدیگر تبلیغات اثرگذار مناسبی را در معرض دید عموم قرار دهند و اثر زیادی در افزایش ضریب نفوذ بیمه داشته باشد.

همفکری و همراهی همه روابط عمومی‌های صنعت بیمه و تجمیع آرا و ایده‌های آن‌ها منجر به کارهای تبلیغاتی بسیار قدرتمندی خواهد شد و جامعه نیز بیشتر با بیمه آشنا خواهد شد.

چابک‌آنلاین: راهکار پیشنهادی شما برای درک بهتر محصولات صنعت بیمه و تبلیغات هوشمند و اثر بخش در این صنعت چیست؟

نوری:در حوزه تبلیغات بیمه با توجه به نوع محصول و خدمتی که غیر قابل لمس است و بیمه‌گذاران تنها یک برگ بیمه نامه دریافت می‌کند، بنابراین نیاز به خلق ایده‌های جذاب و ایده‌پردازی حرفه‌ای در این صنعت به چشم می‌خورد، البته کارهای خوبی نیز عرضه شده است اما همچنان فضای ایده پردازی تبلیغاتی برای بیمه در کشور بکر است و دارای پتانسیل فراوانی است.

استفاده از رسانه‌های جدید، شناخت مخاطب، شناخت بازار هدف، استفاده درست و بجا از فضای مجازی و پتانسیل بسیار زیادی که این فضا دارد می‌تواند به اثرگذاری تبلیغات بیمه کمک کند. اطلاع رسانی و خبر رسانی به موقع و حرفه‌ای که خودتبلیغات بسیار اثرگذار می‌تواند باشد نیز در این صنعت بسیار حائز اهمیت است.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای