شناسه خبر : 22471

تصادف از علل مهم معلولیت ایرانیان

تصادف از علل مهم معلولیت ایرانیان

طبق اعلام ریاست سازمان مدیریت بحران کشور، سالانه در جاده‌های کشور حدود ۱۷ هزار نفر کشته و ۲۵۰ هزار نفر دچار آسیب می‌شوند که حداقل ۱۰ درصد آن‌ها برابر با ۲۵ هزار نفر، دچار معلولیت می‌شوند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سالانه هزاران ایرانی به خاطر تصادفات دچار معلولیت می‌شوند و تصادف گوی سبقت را از سایر عوامل معلولیت در ایران ربوده است. که این معلولیت‌ها ارقام نجومی توانبخشی و دیگر هزینه‌ها را تحمیل می‌کند.
طبق اعلام سازمان بهزیستی کشور، متاسفانه کشور ما از نظر تعداد تصادفات و مرگ و میر ناشی از آن در رتبه بالایی قرار دارد. و حوادث رانندگی یکی از علل مهم معلولیت به ویژه آسیب‌های نخاعی است.

ارقام نجومی تحمیلی حوادث به خانواده‌ها

برآوردها نشان می‌دهد که فقط هزینه‌های مراقبت، اقلام تجهیزات بهداشتی و توانبخشی، مناسب‌سازی منزل و معیشت برای هر فردی که در اثر حادثه یا تصادف دچار آسیب‌های نخاعی یا جسمی می‌شود حداقل ماهانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
به طور متوسط سالیانه حدود ۲۵۰۰ نفر از افراد در کشور دچار آسیب نخاعی می‌شوند که بیش از ۵۰ درصد آنها ناشی از حوادث جاده‌ای است و مجموع حمایت‌های سازمان برای یک فرد دارای آسیب نخاعی بسته به شدت آسیب و بعد خانوار، در زمینه‌های مختلف حدود ۳۵ میلیون تومان است.

برخی دلایل تصادفات عابران، دوچرخه و موتور ‌سواران و رانندگان ماشین

سازمان بهزیستی کشور در پیام‌هایی به برخی از دلایل تصادفات اشاره کرده است، طبق این اعلام، یکی از دلایل تصادف کردن عابران پیاده استفاده از هدفون و صحبت کردن یا خواندن پیام‌های تلفن همراه است. بنابراین لازم است هنگام عبور از خیابان کاملا هوشیار باشیم.
مردم باید بدانند آن‌طور که ما وسایل نقلیه را می‌بینیم، رانندگان ما را نمی‌بینند. پس هیچ‌گاه ناگهانی و با عجله وارد سواره‌ رو نشویم و همواره مطمئن شویم که راننده‌ها، متوجه حضور ما شده‌اند.
ضربه به سر و گردن و صدمات ستون فقرات مهم‌ترین علت مرگ و معلولیت در میان دوچرخه‌سواران و موتورسواران است و استفاده از کلاه ایمنی و پوشیدن لباس محافظ یکی از اولیه‌ترین نکات ایمنی در این دو گروه است.

تصادف و آمار بالای مرگ و میر

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، ایران با برآورد نرخ ۲۰.۵ مرگ به ازای هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت در رتبه ۱۱۳ از ۱۷۵ کشور قرار دارد.
سرهنگ عین الله جهانی معاون اجتماعی و فرهنگی پلیس راهور ناجا آمار فوتی‌های سوانح جاده‌ای در تعطیلات نوروز امسال را ۷۴۶ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد جان‌باختگان با وجود بیش از ۵۰ درصد رشد تردد جاده‌ای، نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، ۲۶ درصد کاهش داشته است.
به گفته وی، بیشترین علت تصادف‌ها، بی‌توجهی به جلو، سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز بوده است. واژگونی خودرو نیز ۳۰ درصد سوانح جاده‌ای را به خود اختصاص داده و چهارمین علت تصادف‌ها بوده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای