شناسه خبر : 17503

اختصاصی چابک آنلاین؛

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی به طور موازی در حال قانون گذاری در زمینه فعالیت شرکت های تأمین سرمایه هستند و بعضاً قوانین مصوب توسط آنها با هم در تضاد است.

چابک آنلاین، محسن خائف الهی؛ احسان مرادی در گفت وگو با چابک آنلاین افزود: از طرفی سازمان بورس و اوراق بهادار به لحاظ نیروی انسانی و توان کارشناسی ظرفیت مشخص و محدودی دارد و از طرف دیگر با تقاضای روز افزون شرکت ها برای افزایش سرمایه مواجه است.

به گفته وی، سازمان بورس می تواند از توان کارشناسی شرکت های تأمین سرمایه برای تسهیل و تسریع این فرایند ها بهره ببرد.

مرادی تصریح کرد: بانک ها و شرکت های تأمین سرمایه مکمل یکدیگر هستند، در حالی که بانک ها عمدتاً نقش تأمین مالی برای کوتاه مدت و نهایتاً یکساله را برای سرمایه در گردش شرکت ها ایفا می کنند.

این کارشناس بازار سرمایه  افزود: تأمین مالی که به وسیله شرکت های تأمین سرمایه انجام می شود بلند مدت تر از بانک ها است و حداقل دوره آن دو ساله است.

مرادی، میزان ریسکی که شرکت های تأمین سرمایه در ایران می پذیرند را بالاتر از میانگین جهانی دانست و گفت: راه پوشش ریسک برای شرکت های تأمین سرمایه و دیگر فعالان این بازار توسعه ابزارهای مالی است.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: پیشران اصلی بازار سرمایه میزان نرخ تورم و نرخ دلار است.

مرادی افزود: امکان دارد در سال جاری انتظارات تورمی برای مردم به وجود بیاید و اثر افزایش نرخ دلار ممکن است برای بازار سرمایه مطلوب باشد اما تبعات منفی آن را هم برای اقتصاد کشور نمی توان نادیده گرفت.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای