شناسه خبر : 9245

عدم حمایت صندوق بیمه از زیتون کاران گلستانی در زمان سرمازدگی موجب شد تا بعد از گذشت دو سال کشاورزان محصولاتی با درآمدی بیشتر و از ریسک‌پذیری کمتری برخوردار هستند را جایگزین زیتون کنند.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از فارس، زیتون محصولی استراتژیک محسوب می‎شود که در صورت توسعه کشت آن می‎توان شاهد ایجاد ارزش افزوده بالا و از سویی بی‎نیازی کشور از واردات روغن زیتون بود.

 طی سال‎های اخیر مسولان گلستانی،کشاورزان را به کشت زیتون در اراضی شیبدار تشویق کردند و البته قول مساعد دادند که این محصول می‎تواند درآمد بالایی برای آنها ایجاد کند.

از این رو کشاورزان زیادی به کشت زیتون در اراضی شیب‎دار پرداختند اما سرمازدگی در سال ۱۳۹۶ خسارت‌های فراوانی به باغ‎های زیتون استان وارد کرد تا جایی که تا دو سال درختان زیتون محصولی نداشتند. رخ دادن این حادثه بار دیگر ثابت کرد که مسوولان با وجود وعده‎های بی‌شمار درست در زمانی که کشاورزان به آنها نیاز دارند به هر شیوه و روشی از مسولیت خود سر باز می‎زنند و دوباره قصه تکراری کشاورز و مشکلات لاینحل اوست که باقی می‎ماند.

عدم حمایت صندوق بیمه از زیتون‌کاران گلستانی در زمان سرمازدگی موجب شد تا بعد از گذشت دو سال کشاورزان از کشت این محصول خودداری کرده و ترجیح دهند در اراضی خود کشت محصولاتی که برای آن‎ها درآمدی حاصل می‎کند و از ریسک پذیری کمتری برخوردار است را جایگزین زیتون کنند.

نبود خرید تضمینی، عدم تعهد صندوق بیمه در هنگام خسارت محصول و ناکافی بودن صنایع تبدیلی از جمله مشکلات زیتون کاران گلستانی محسوب می‎شود در کنار تمام این مشکلات، هم چنان مسولان گلستانی اصرار بر توسعه باغ‌های زیتون در اراضی شیبدار دارند تا جایی که گلستان به عنوان پایلوت طرح توسعه باغ‎های مثمر در اراضی شیبدار انتخاب و قرار است طرح توسعه ۵۰ هزار هکتاری زیتون در اراضی گلستان اجرا شود.

عدم حمایت بیمه از خسارت سرمازدگی به درختان زیتون/ تنها محصول زیتون شامل بیمه می‎شود

نائب رئیس شورای ملی زیتون کشور در خصوص عدم استقبال کشاورزان از تغییر الگوی کشت خود اظهار کرد: دو سال پیش شاهد سرمازدگی شدیدی در گلستان بودیم، بالغ بر ۹۰ درصد زیتون استان دچار خسارت شد و طی ابن دو سال هیچ برداشتی از باغ‎های زیتون نداشتیم.

مهدی صفری‎پور تصریح کرد: فصل زیتون هنوز به اتمام نرسیده  و نمی‎توان برآوردی از باردهی زیتون ارائه کرد اما پیش‎بینی می‎شود حدود ۶۰ درصد باغ‎های استان بارده شده باشند.

وی با بیان اینکه زیتون از میوه‎هایی است که در صورت کاشت و توسعه توجیه اقتصادی بالایی دارد،افزود: حدود چهار سال زمان می‎برد تا باغدار منتظر به بار نشستن میوه درخت باشد وقتی سرمازدگی در گلستان اتفاق افتاد و حمایت‎هایی که زیتون‌کاران انتظار دریافت آن را داشتند، دریافت نکردند موجب بی‎انگیزگی کشاورزان شد در نتیجه آن‎ها ترجیح دادند باغ‎های خود را تغییر کاربری داده و به سمت کشاورزی  و کاشت محصولات دیگر در باغ‎های خود بروند.

رئیس انجمن زیتون کاران گلستان، زیتون را از الویت‎های تعریف شده نظام جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: ایران کشوری است که در زمینه مرگ و میر ناشی از بیماری‎های قلبی آمار بالایی دارد تنها روغنی که به پایین آوردن این آمار کمک می‎کند روغن زیتون است، در واقع گلستان در سطح کشور بهترین کیفیت روغن زیتون را دارد وقتی ۹۰ درصد روغن خوراکی وارد می‎شود بهتر است به سمت خودکفایی تولید روغن برویم.

صفری‎پور خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات زیتون کاران عدم پوشش مناسب بیمه است در واقع بیمه شمولیت کافی ندارد،تنها محصول زیتون شامل بیمه می‎شود در حالی که چهار سال زمان لازم است تا درخت زیتون به باردهی برسد از این رو هنگام سرمازدگی، بیمه کشاورزان را رها کرد و همین امر موجب بی‎رغبتی برای کشت زیتون در استان شد.

تولید 10 درصد از زیتون کشور در گلستان

به گفته مدیر باغبانی جهاد کشاورزی گلستان، ۱۰ درصد از زیتون کشور در استان تولید و گلستان جزو استان‎های شاخص در تولید این محصول محسوب می‎شود تا جایی که بالغ بر ۵ هزار خانوار گلستانی در این بخش فعالیت می‎کنند و سالانه ۷ هزار تن زیتون و ۵۰۰ تن روغن زیتون در استان استحصال می‎شود.

مهدی لطفی‎زاده با اشاره به دلایل توسعه کشت زیتون گفت: زیتون درختی است که در برابر خشکی مقاوم و در شرایط سخت امکان رشد آن فراهم است از آنجایی که گلستان یک استان سیل‌خیز محسوب می‎شود و معمولأ آغاز سیل از اراضی شیب‌دار فاقد پوشش است این امر اهمیت توسعه باغ‎های زیتون را آشکار می‌کند به خصوص اینکه این محصول در افزایش اقتصاد خانواده روستایی نقش مهمی دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به ارزش‌افزوده زیتون استقبال نسبتأ خوبی از کشت آن در استان انجام شده اما کافی نیست.

درخت و محصول زیتون تحت پوشش بیمه قرار می‎گیرند

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه رکورد ۱۱ تن تولید زیتون در هکتار را تجربه کرده‎ایم و حدود ۷۰ نفر باغدار در سطح  ۳۰۰ هکتار عضو تعاونی زیتون داران کشور هستند افزود: این امر بیانگر پتانسیل بالای تولید زیتون در استان است و بالغ بر ۲ میلیون اصله نهال شناسنامه دار در نهالستان‎های استان تولید می‎شود و ۳۵۰ کارشناس پهنه در مراکز جهاد کشاورزی آماده ارائه کارشناسی‎های فنی به کشاورزان زیتون کار هستند.

لطفی‎زاده در خصوص مشکلات بیمه زیتون‌کاران گفت: امسال اتفاق خوبی در بحث بیمه افتاد درخت و محصول هر دو شامل بیمه می‎شوند با این وجود یکی از بحث‎های مهم در بحث زیتون اقداماتی است که باغدار باید در بحث مدیریت، هرس، تغذیه، مبارزه با آفات و بیماریهای که درخت در شرایط محیطی متحمل میشود را انجام دهد.

بر اساس این گزارش، در حالی که به گفته مسولان طرح توسعه ۵۰ هزار هکتاری زیتون در گلستان، می‎تواند کشور را از واردات روغن زیتون بی‎نیاز و خودکفا کند اما مشاهده می‎شود زیرساخت‎های لازم برای تشویق و ترغیب کشاورزان برای کاشت این محصول در استان فراهم نیست متأسفانه طی سال‎های اخیر به دلیل عدم تعهد برخی مسوولان به وعده‎های خود اعتماد میان مردم و آنها از بین رفته است اکنون زمان آن رسیده مسوولان از ارائه آمار، ارقام و پیش‎بینی‎ها کمی فاصله گرفته و در کنار مردم وارد میدان عمل شده تا شاهد مشکلات کمتر در جامعه و توسعه کشور باشیم.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای