شناسه خبر : 9010

با اجرای طرح فراگیر بیمه باغ‌های انگور، سطح بیمه‌شده تاکستان‌های خراسان شمالی نسبت به سه سال پیش سه برابر شده است.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایرنا، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: تا سه سال پیش که طرح فراگیر بیمه اجرا نشده بود، تنها چهار هزار هکتار تاکستان استان زیر پوشش بیمه قرار داشت این رقم اکنون به ۱۱ هزار و ۷۵۵ هکتار رسیده است.

عبدالله یوسفی با اشاره به پایان مهلت بیمه باغ‌های انگور تا آخر آذرماه تاکید کرد: تاکداران خراسان شمالی از فرصت حمایتی بیمه فراگیر انگور استفاده کنند چون در قالب این طرح ۹۰ درصد هزینه‌ بیمه را دولت تامین می کند و تنها ۱۰ درصد آن بر عهده باغدار است.

علیرغم خسارت زیاد حوادث طبیعی به باغ های خراسان شمالی در ۲ سال اخیر، به ویژه از ناحیه سرمازدگی و آفات، اقبال برخی از تاکداران به بیمه همچنان کم است و حال آنکه تنها در سال ۹۴ تاکستان های این استان از بیماری سفیدک داخلی انگور ۸۰۰ میلیارد ریال خسارت دیده اند.

یوسفی گفت: دولت بخش عمده هزینه پوشش بیمه ای تاکستان ها را از محل کمک های فنی و اعتباری استانداری تامین می کند اما همچنان قشری از کشاورزان برای بیمه باغ های خود، علیرغم هزینه اندکی که برای آنان دارد، به بیمه مراجعه نکرده اند.
وی اظهار داشت: به ازای هر هکتار باغ انگور در اراضی دیم کشاورز تنها باید ۵۰ هزار ریال و به ازای هر هکتار باغ آبی نیز ۲۰۰ هزار ریال حق بیمه پرداخت کند.

یوسفی گفت: سالانه ۱۸۵ هزار تن انگور در خراسان شمالی تولید می شود که سهم آن در سبد اقتصاد کشاورزی این خطه ۱۳ درصد است.

وی اظهار داشت: سطح زیر کشت این محصول ۱۸ هزار و ۵۲۰ هکتار است که عمدتا در شهرستان های فاروج، شیروان، بجنورد، اسفراین و مانه و سملقان پراکنده است.

وی گفت: بیش از ۶۰ درصد تولید محصولات باغی استان از تاکستان ها برداشت می شود.  

یوسفی اظهار داشت: وجود شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب، استان خراسان شمالی را به یکی از قطب های مهم تولید انگور کشور تبدیل کرده است؛  از کل انگور تولیدی حدود ۱۳ هزار تن به صورت تازه خوری مصرف،  ۲۵ هزار تن فراوری می شود و حدود ۹۰ هزار تن نیز مازاد است.   

وی با بیان اینکه انگور تولیدی استان از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است، گفت: حتی این محصول در بازارهای جهانی نیز مشتریان خود را دارد اما با ایجاد زمینه های مناسب شرایط فروش آن را باید فراهم کنیم.

بیش از ۴۲ درصد سطح باغها و ۶۰ درصد تولیدات باغی استان خراسان شمالی به انگور اختصاص دارد.

خراسان شمالی با جمعیت ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و ۴۴ هکتار باغ است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای