شناسه خبر : 8118

جلسه کمیته فرهنگ هنر و رسانه مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه با حضور سید حسین سیدزاده، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و اعضای این کمیته در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش چابک آنلاین، سید حسین سید زاده گفت: صندوق اعتباری هنر با هدف حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور بنا بر پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس تکلیف برنامه سوم توسعه و در راستای سیاست انتقال بخشی از تصدی های دولتی با تصویب هیات وزیران در سال 82 به طور رسمی تشکیل شد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ساماندهی و یکپارچگی در حمایت از جامعه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان، حمایت از خلاقیت ها و نوآوری‌ها در حوزه فرهنگ و هنر، شناسایی، جذب و هدایت استعدادها در حوزه فرهنگ و هنر و جذب سرمایه گذاری ها و تامین منابع مالی جدید برای توسعه فعالیت ها در حوزه فرهنگ و هنر و... را از اهداف صندوق اعتباری برشمرد.
وی با تشریح عملکرد سال 97 به دستاوردهای کلیدی این صندوق اشاره و گفت: مهمترین ذینفعان صندوق اعتباری هنر اعضای آن می باشند با توجه به عضویت بیش از 70 هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار سعی شده ضمن تبادل نظر از نقطه نظرات آنها بهره مند شویم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با بیان اینکه رویکرد حمایتی این صندوق در 5 بخش بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، طرح تکریم، کمک مستمری و تسهیلات تنظیم شده است، گفت: طبق توافق سازمان تامین‌ اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران واجد شرایط با معرفی‌نامه این صندوق، تحت پوشش بیمه تأمین ‌اجتماعی قرار می گیرند.
سیدزاده در ادامه تصریح کرد: افزون بر توسعه کمی و کیفی خدمات بیمه‌ی تأمین اجتماعی طی 2 سال اخیر، بدهی انباشته صندوق اعتباری هنر به سازمان تامین اجتماعی تسویه شد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به خدمات بیمه درمان تکمیلی گفت: تسهیلات بیمه درمان تکمیلی در قالب سه طرح ( امید، آرامش و رفاه) با تعهدات و‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پوشش های متفاوت به جامعه فرهنگ و هنر کشور ارائه می شود و پوشش های اصلی در بیمه درمان گروهی بدون سقف می باشد. 
سیدزاده با اشاره به راه اندازی سامانه بیمانو گفت: صندوق به دنبال تمرکز زدایی فعالیت ها از تهران و برخورداری عادلانه اعضای سراسر کشور از امکانات این سازمان است. به همین دلیل ما درصدد هستیم تمام خدمات  صندوق از طریق اینترنت در اختیار اعضا در سراسر کشور قرار گیرد.
وی ثبت هزینه ها از طریق سامانه بیمانو و کاهش چشمگیر مراجعات حضوری را یکی دیگر از دستاوردهای صندوق خواند و اظهار داشت: سامانه بیمانو امکان نظارت بر عملکرد شرکت‌های بیمه و ارتقای پاسخگویی، ارائه اطلاعات شفاف به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه را فراهم کرده است و افراد در هر زمان و مکان می‌توانند مدارک هزینه‌های پزشکی خود را بارگذاری نمایند.
سیدزاده در بخش دیگر از سخنان خود به طرح تکریم  و کمک مستمری اشاره کرد و گفت: مبالغ پرداختی به مشمولان دو طرح تکریم و کمک مستمری از سال 97 به طور چشمگیری افزایش یافت به طوریکه مبلغ پرداختی به هنرمندان مشمول طرح تکریم از 200 به 800 هزارتومان و مشمولین دریافت کمک مستمری از 150 به 250 هزارتومان  در ماه افزایش یافت.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به ارائه تسهیلات قرض الحسنه گفت: در 2 سال اخیر میزان ارائه تسهیلات به اعضا صندوق از رشد چشمگیر برخوردار بود و همچنین منابع به سمت استان های کشور علی الخصوص استان های کم برخوردار هدایت شد.
وی  در ادامه اظهار داشت: در سال 97 صندوق با هدف توسعه ی اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به کارآفرینان حوزه های مختلف فرهنگی و هنری، بیش از 36 پروژه برای اخذ وام به بانک معرفی کرد.
سیدزاده طرح های پروانه، پایش و سایه را از دیگر اقدامات این صندوق برشمرد و گفت: طرح پروانه به منظور معرفی هنرمندان و عرضه آثار در فضای مجازی طراحی شده است و فرصتی برای بازار کار آثار هنرمندان فراهم می کند. طرح سایه، سامانه اطلاعاتی یکپارچه هنرمندان و طرح پایش پروژه صیانت از مالکیت معنوی(آثار فرهنگی – هنری) است. از طریق آن همه آثاری که در فضای مجازی بدون حق کپی رایت و مجوز پخش می شود، شناسایی و به صاحب اثر اطلاع داده می شود.
وی به سفرهای حمایتی اشاره کرد و گفت: سفرهای حمایتی با هدف تمرکززدایی جغرافیایی و برخورداری عادلانه اعضادر سراسر کشور از خدمات آغاز شد. تاکنون به 16 استان سفر کردیم و با بیش از 4 هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران عمدتاً گمنام دیدار گروهی و فردی داشتیم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به نقش مؤثراهالی فرهنگ و هنر در شرایط سخت کشور گفت: مدیران کشور به این امر واقف هستند که حوزه ی فرهنگ و هنر چه نقش سرنوشت سازی را در یکپارچگی و انسجام یک ملت ایفا می کند به خصوص در جامعه ای که اقوام و گروه های فرهنگی و قومی متنوعی در کنار هم به سر می برند. امیدواریم با حمایت دولت و مجلس از این صندوق ارائه خدمات حمایتی به جامعه فرهنگ و هنر کشور گسترش یابد.
حجت الاسلام احمد مازنی - رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی - به دیدار خود با هنرمندان کشور اشاره و گفت: در دیدار با هنرمندان، صنوف و انجمن های فرهنگی و هنری به مشکلات و مسائل این حوزه اشاره می شود. من به عنوان یک مسئول تلاش می کنم تا مشکلات این گروه از افراد جامعه حل شود.
مازنی در ادامه افزود: گزارش عملکرد صندوق اعتباری هنر نشان می دهد اتفاقات مثبتی در حوزه حمایت از اهالی فرهنگ و هنر صورت گرفته است. صندوق اعتباری هنر سازمانی است که می تواند نقش بسزایی در شکوفایی فرهنگ و هنر کشور ایفا کند.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در این نشست گزارش خوبی از صندوق اعتباری هنر ارائه شد در جلسات بعدی موارد دیگری از مشکلات صندوق اعتباری هنر مانند مباحث بودجه ای، توسعه خدمات و... بررسی می شود. ما نیاز به گفت و گو بیشتر برای برطرف شدن مسائل هنرمندان کشور داریم.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای