شناسه خبر : 16979

عضو کمیسیون «کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست» مجلس با بیان اینکه فرهنگ بیمه جدی گرفته نمی‌شود، گفت: در سال جاری شاید قریب به ۲۰ درصد تولید کنندگان بخش کشاورزی محصولاتشان را بیمه کرده‌اند، اما در حال حاضر که با خشکسالی مواجه شده‌ایم هیچ کسی در حمایت از آن‌ها عرض اندام نمی‌کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از میزان ، «علیرضا نظری» ، در ارزیابی خود از مبحث بیمه محصولات کشاورزی و توجه کشاورزان به این موضوع بیان کرد: در این زمینه اشکالاتی وجود دارد لذا متاسفانه در کشور ما فرهنگ بیمه خیلی جدی گرفته نمی‌شود.

عضو کمیسیون «کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست» مجلس تاکید کرد: در سال جاری شاید قریب به ۲۰ درصد تولید کنندگان بخش کشاورزی محصولاتشان را بیمه کرده‌اند در حال حاضر که با خشکسالی این چنینی مواجه شده‌ایم هیچ کسی در حمایت از آن‌ها عرض اندام نمی‌کند.

وی بیان داشت: یکی دیگر از عللی که مردم اقبال لازم را به فرهنگ بیمه ندارند بحث حمایت‌های به موقعی است که در زمان خسارت انجام نمی‌شود.

نظری اظهار داشت: به عنوان مثال خسارتی رخ می‌دهد و در بحث ارزیابی و میزان خسارت و پرداخت میزان تعهد دولت در قبال خسارت مشکلاتی به وجود می‌آید. لذا ما مشاهده کردیم دولت در این باره به موقع سهم خود را تامین اعتبار نمی‌کند و نتیجتاً فردی که امروز خسارت دیده خسارت آن چندین ماه دیگر پرداخت می‌شود. این موارد موجب شده تا بیمه آن جاذبه لازم را بین تولیدکنندگان نداشته باشد و افراد ترجیح بدهند بدون بیمه به این کشت و کار پرخطر و پرریسک دست بزنند.

عضو کمیسیون «کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست» مجلس بیان داشت: اصلاح قانون بیمه محصولات کشاورزی و انجام تعهدات دولت در بخش تامین بیمه و پرداخت به موقع وجوه خسارات می‌تواند به ارتقاء فرهنگ بیمه و در واقع گسترش آن کمک کند، ضمن این که باید به بحث فرهنگ‌سازی بیمه محصولات کشاورزی هم توجه کرد تا اگر شخصی محصول خود را امسال بیمه کرد و خسارتی به او نرسید فکر کند پولش دور ریخته شده است.

وی در ادامه با اشاره به آمار‌ها در زمینه میزان خسارات وارد شده به کشاورزان پیرو خشکسالی رخ داده در کشور گفت: در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی یک برآورد خسارتی در طول سال جاری داشته و عنوان شده که بخش کشاورزی معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت دیده است. در حالی که به نظر می‌رسد خسارات رخ داده بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده، ضمن این که برای این ۴۰ هزار میلیارد تومان هم تاکنون اقدام موثری صورت نگرفته است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای