شناسه خبر : 15729

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی در دیدار با مدیرکل فرهنگی سازمان تامین اجتماعی خواستار توجه ویژه به مربیان ورزش همگانی و اقدام برای بیمه کردن این قشر شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از صدا و سیما، افشین ملایی رئیس به همراه محمدرضا فروحی دبیر و رضا شجیع نایب رئیس فدراسیون همگانی با حضور در سازمان تامین اجتماعی با علی جهانی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی این سازمان دیدار و گفتگو کردند.
افشین ملایی به اهمیت سلامت ملی و نحوه تعامل با این سازمان اشاره کرد و گفت: براساس آمار مراجع داخلی و خارجی، ایران یکی از کشور‌هایی است که با کم تحرکی بالا مواجه است و به علت تغییر سبک زندگی این میزان کم تحرکی در ۱۰ سال اخیر ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. به همین خاطر در طول سال ۴۵ هزار میلیارد تومان برای درمان بیماری‌های ناشی از کم تحرکی هزینه می‌کنیم.
رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی افزود: آمار کم تحرکی و ورزش نکردن ۶۴ درصدی بانوان یک آمار تلخ است. کودکان ایران هم ۳۲ درصد اضافه وزن و چاقی دارند.
افشین ملایی به یک خطر جدی و بزرگ برای سلامت مردم ایران در آینده‌ای نه چندان دور اشاره کرد و گفت: متاسفانه دیابت به سرعت در کشور در حال پیشرفت است و در حال حاضر ۱۰ درصد مردم دیابت دارند که با توجه به شرایط موجود این میزان در آینده ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. همچنین براساس پایشی که در مورد فشار خون مردم ایران صورت گرفته است حدود ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار ایرانی دچار فشار خون بالا هستند.
ملایی ادامه داد: کنار هم گذاشتن این آمار نشان می‌دهد که وضع سلامت مردم بحرانی است، اما متاسفانه روش مدیریت در کشور ما این است که رسیدگی به مشکلات و دغدغه‌های آنی بیشتر توجه می‌شود. این در حالی است که سلامت مردم را نمی‌شود با کار‌های فوری تضمین و تامین کرد و نیاز به برنامه ریزی و کار بلند مدت داریم.
رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی ادامه داد: یکی از کم هزینه‌ترین شیوه‌ها برای کاهش این آمار بهره مندی از ورزش همگانی است. این رویکرد هم در کشور اولویت نخست نیست. بیش از ۹۵ درصد اخبار ورزش کشور در مورد ورزش قهرمانی است و ورزشی که تامین کننده سلامت مردم است به شکل تجملاتی و نمایشی به آن پرداخته شده است.
وی گفت: ما در فدراسیون ورزش‌های همگانی نقشه راهی را برای عبور از بحران کم تحرکی طراحی کرده ایم. سرعت کهنسالی ایران از سرعت نرخ رشد جمعیت سه برابر بیشتر است و در دو دهه آینده و تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمند بسیار بالایی خواهیم داشت و از هر چهار ایرانی یک نفر کهنسال خواهد بود. اگر این سالمند سالم باشد که هزینه‌ای ندارد، اما اگر سالمند سالم نباشد هزینه میلیاردی را به کشور و خانواده‌ها تحمیل خواهد کرد.
رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی ادامه داد: وضعیت پیچیده‌ای را در کشور تجربه خواهیم کرد. در این وضعیت باید حرکت کنیم. همه آن‌هایی که در قبال سلامت مردم مسئولیت دارند باید در این راستا حرکت کنند. بهبود شرایط موجود می‌تواند در آینده ما تاثیر مثبت داشته باشد.
ملایی با بیان این که در یکسال گذشته تلاش شده است وضعیت ورزش همگانی تغییر کند به نقش مربیان در این حوزه پرداخت و گفت: مربیان در ورزش قهرمانی به علت قرارداد‌های بالا مشکل خاصی ندارند، اما در ورزش همگانی کمترین توجه به آن‌ها می‌شود. در حالی که در کشور‌های پیشرفته اهمیت یک مربی ورزش از اهمیت یک مدیر بیمارستان بیشتر است. علت هم برای اهمیت دادن به مربیان این است که اقدامات این مربیان پیشگیرانه است.
ملایی گفت: یکی از دغدغه‌های فدراسیون این است که مربیان ورزش همگانی را مورد حمایت قرار دهد تا بتوانند با امنیت مطلوبی انجام وظیفه کنند. ما برای پوشش بیمه‌ای مطلوب برای مربیان ورزش همگانی در دوران کاری و بیکاری هستیم. مذاکراتی را با چند شرکت داشته ایم، اما به این جمع بندی رسیدیم که با تامین اجتماعی وارد مذاکره شویم.
افشین ملایی افزود: با تلاش‌هایی که صورت داده ایم و برنامه‌هایی که به مسئولان و مجلس و دولت ارائه داده ایم بسیار امیدواریم که در دولت آینده ورزش همگانی و سلامت مردم در دستور کار و اولویت قرار بگیرد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای