شناسه خبر : 15565

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران، با انتقاد از سیاست‌های وزارت بهداشت، گفت: خطر فروپاشی طب عمومی در کشور را احساس می‌کنیم.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، عباس کامیابی، در نشست مجازی روز جهانی آسم، افزود: اصولاً بیمار به جایی مراجعه می‌کند که بسته خدمتی کامل باشد.

وی با عنوان این مطلب که بیماران برای ویزیت و معاینه کمتر به پزشک عمومی مراجعه می‌کنند، گفت: میزان تعرفه ویزیت پزشک متخصص و فوق تخصص در کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها از تعرفه پزشک عمومی در مطب کمتر است و همین مسئله باعث می‌شود بیمار به پزشک عمومی مراجعه نکند.

کامیابی با طرح این سوال که آیا بیمه‌های ما صلاحیت را برای پزشکان عمومی برقرار کرده‌اند، افزود: متأسفانه بیمه‌های ما این صلاحیت را برای پزشکان عمومی صادر نکرده‌اند و پزشکان عمومی نمی‌توانند برای درمان‌های متداول همه داروها را تجویز کنند.

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران گفت: وقتی ما نظام مراقبتی نداریم، با کدام ابزار می‌خواهیم بیماری‌های مزمن را مدیریت کنیم.

کامیابی با عنوان این مطلب که ۱۰ درصد بیماران مزمن ریوی در مواجهه شغلی قرار دارند، افزود: ۲۴ میلیون کارگر و یک میلیون راننده ناوگان عمومی توسط ۴۰۰ پزشک طب کار معاینه می‌شوند که این فعالیت این پزشکان هم محدود شده است.

وی ادامه داد: طب عمومی روز به روز محدودتر می‌شود و بدیهی است که نمی‌توانند کار خودشان را در سطح اول خدمت انجام بدهند.

کامیابی تاکید کرد: خطر فروپاشی طب عمومی را احساس می‌کنیم. زیرا، احساس بنده این است که حاکمیت این اراده را ندارد و مدیران مستقر در حاکمیت، اهداف عالی در سیاست‌های کلان را دنبال نمی‌کنند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای