شناسه خبر : 14817

معاون وزیر تعاون: باید بنای تعاون در یک قانون جامع بنیان گذاشته شود و لایحه اصلاح قانون تعاون بعد از ۹ سال، تعیین تکلیف شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از صدا و سیما؛ محمد کبیری تصریح کرد: بیش از ۳ میلیون تعاونی در دنیا داریم که ۱۰ درصد اشتغال را در جهان تشکیل می‌دهند به گونه‌ای که کشور‌های توسعه یافته مانند فرانسه ۴۴ میلیون تعاونی، آلمان ۳۰ میلیون تعاونی، ژاپن ۲۴ میلیون تعاونی و آمریکا ۷۴ میلیون تعاونی دارد که از موفق‌ترین تعاونی‌ها هستند و نشان می‌دهد برترین اقتصاد‌های برتر از ظرفیت تعاونی‌ها استفاده می‌کنند.
او ادامه داد: تعاونی‌های برتر در دنیا بیش از ۹۸ میلیارد دلار ارزش دارند و تعاونی‌های بزرگ در دنیا بسیار موفق هستند.
کبیری عنوان کرد: کشاورزی ۳۴ درصد، بیمه ۳۳ درصد، خرده‌فروشی ۱۹ درصد و خدمات مالی ۷ درصد سهم در تعاونی‌ها دارند که البته ایران در حوزه کشاورزی خوب عمل کرده، اما در بخش بیمه موفقیت چندانی حاصل نشده است.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر ۹۴ هزار تعاونی فعال در کشور داریم که خوشبختانه درصد اشتغال ما فاصله جدی با میزان اشتغال کشور‌های دیگر ندارد و بخش تعاون در حوزه حمل و نقل، شیلات و کشاورزی در ایران پیشگام است.
او ادامه داد: توسعه بخش تعاون می‌تواند به تاب آوری، تولید و باز توزیع ثروت در جامعه، توسعه رفاه اجتماعی و ایجاد اشتغال پایدار کمک کند.
کبیری خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم توسعه تعاون را سرعت ببخشیم باید به چالش‌های موجود در آن بپردازیم که یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، فقر فرهنگ کارگروهی در کشور است که در این زمینه گام مهمی در بحث‌های ترویجی برداشتیم و بودجه آن را ۲۰ برابر افزایش دادیم.
وی ادامه داد: بعد از ۷ سال بین وزارت خانه‌های تعاون، کارو رفاه اجتماعی و و آموزش پرورش، تفاهم نامه‌ای امضا و ابلاغ شد که رسانه‌ها خیلی به آن نپرداختند، این تفاهم نامه برای ترویج فرهنگ کارگروهی بین کودکان منعقد شد تا از سنین کودکی، کار گروهی و جمعی را آموزش دهیم.
معاون امور تعاون افزود: باید توسعه فعالیت تعاونی‌ها را با رویکرد افزایش شفافیت و توسعه نوآوری دنبال کنیم، در مورد احیای اعتبار عمومی تعاونی‌ها کار جدی را آغاز کردیم که باید سرعت بخشیم.
کبیری گفت: بعد از توسعه شفافیت، باید بنای تعاون را در یک قانون جامع بنیان نهیم و امروز از همین تریبون اعلام می‌کنم لایحه اصلاح قانون تعاون باید بعد از ۹ سال، تعیین تکلیف شود و گام جدی برای مشارکت بیشتر تعداد تعاونی‌ها در اتاق‌های تعاونی برداشته شود.
وی ادامه داد: باید برای حمایت‌های هدفمند از تعاونی‌ها و اجرایی کردن قوانین برنامه‌هایی داشته باشیم.
معاون امور تعاون عنوان کرد: توسعه شفافیت با راه اندازی سامانه جامع و هوشمند شفافیت کار بسیار بزرگی بود که باعث شد ۱۲ برابر نظارت بیشتر شود. شاخص‌های شفافیت را مشخص کردیم، در استان‌ها کمیته ویژه تشکیل دادیم، ۷۴ هزار پرونده حقوقی به کمتر از ۱۴ هزار رسید وبا تفاهم نامه‌ای که با قوه قضاییه به امضا رسید ۴۳ شعبه تخصصی ایجاد شده است که هم با فساد مبارزه کنیم هم امضا‌های طلایی از بین برود.
کبیری ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بین تمام وزارتخانه‌ها بابت اقدامات خود در حوزه شفافیت رتبه اول را کسب کرده است.
وی تاکید کرد: مجامع الکترونیک تعاونی‌ها برای اولین بار در شهریور برگزار شد و همین جا عذرخواهی می‌کنم از تعاونی‌هایی که نتوانستند شرکت کنند. اما بنا داریم در آغاز سال ۱۴۰۰ تمام تعاونی‌ها بتوانند از مجامع الکترونیک استفاده کنند و این کار را به صورت آزمایشی در کرمان آغاز خواهیم کرد.
معاون امور تعاون خاطرنشان کرد: هر چند برای این سامانه جامع مشکلاتی ایجاد شد، اما رتبه بندی آن‌ها در سال ۱۴۰۰ از طریق این سامانه قابل مشاهده است.
کبیری ایجاد مراکز نوآوری تعاون، افزایش ۱۲ برابری بودجه شکل گیری توانمند سازی، تاسیس ۱۰۷ شرکت تعاونی توسعه عمران شهرستان و نیز تامین مالی خرد تضمین شده که انقلابی را در تامین مالی خرد ایجاد می‌کند و همچنین تشکیل شورای نوآوری را از جمله اقامات این حوزه عنوان کرد.
او افزود: خوشبختانه یک هزارو ۹۰۰ طرح در دوره وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شده که بیش از ۱۴ هزارمیلیارد تومان ارزش روز سرمایه گذاری آن با اشتغالزایی ۷۶ هزار نفری است.
کبیری در پایان تاکید کرد: در سفر‌های استانی که داشتیم سعی کردیم مشکلات تعاونی‌ها را بررسی کنیم، در همین راستا دبیرخانه دائمی ایجاد شد که امیدوارم با حمایت همگی تعاونی‌ها به کار خود ادامه دهند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای