شناسه خبر : 14715

آئین نامه اجرایی قانون حمایت از مأموران یگان حفاظت محیط زیست در جلسه هیأت وزیران تصویب شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت، هیأت وزیران در جلسه امروز خود که به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد، «آیین نامه اجرایی قانون حمایت قضائی و بیمه‌ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی» مشتمل بر نحوه تأمین و پرداخت وجوه مندرج در قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری به مشمولان این قانون و همچنین چگونگی پوشش بیمه‌ای آنها را به تصویب رساند.

به موجب آئین نامه فوق که در اجرای تکلیف مقرر در ماده (۳) قانون حمایت قضائی و بیمه‌ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی به تصویب رسید، دیه و خساراتی که بر اثر بکارگیری سلاح توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی با رعایت مقررات قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری حادث شده باشد، از محل اعتبارات مربوط توسط دستگاه اجرایی براساس رأی مرجع قضائی پرداخت خواهد شد.

همچنین به موجب آئین نامه مذکور، دستگاه‌های اجرایی مکلفند مأموران خود را در راستای انجام وظایف و مأموریت شأن مطابق قانون در قبال شهادت، فوت، بیماری صعب العلاج، نقص عضو، از کارافتادگی و حوادث نزد یکی از شرکت‌های بیمه گر بیمه نمایند.

میزان تعهد بیمه گر در هر حادثه برای جبران خسارت شهادت و فوت معادل مبلغ مندرج در قرارداد بیمه و برای جبران خسارت نقص عضو، از کارافتادگی، بیماری صعب العلاج و حوادث برابر با حاصل ضرب درصد دیه یا ارش تعیین شده در مبلغ مندرج در قرارداد بیمه است.

دستگاه‌های اجرایی همچنین می‌توانند علاوه بر جبران خسارات وارده توسط شرکت بیمه گر، با تأیید بالاترین مقام دستگاه و با رعایت قوانین و مقررات به مأمورانی که در جهت انجام وظیفه مطابق قانون متحمل صدمات بدنی و ضرر و زیان مالی شده‌اند، کمک مالی نمایند.

به موجب آئین نامه یاد شده، دستگاه‌های اجرایی مکلف به برگزاری دوره‌های آموزشی لازم برای مأموران خود به منظور کاهش خطرات و اقدامات سو احتمالی هستند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای