شناسه خبر : 14009

اختصاصی چابک آنلاین؛

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در حالیکه نرخ رشد اقتصاد کشور ۴.۳ درصد است، نرخ رشد صنعت بیمه بیش از ۸ درصد است که نشان از اقبال و توجه مردم و بخش‌های مختلف اقتصادی به این صنعت دارد.

به گزارش چابک آنلاین، غلامرضا سلیمانی در بیست و هفتمین همایش ملی بیمه و توسعه که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد افزود: در سال گذشته ۸۱ میلیون بیمه نامه صادر و ۲۴ میلیون مورد خسارت پرداخت شد که نشان پویایی این صنعت در کشور است.

وی صدور بیمه نامه را درآمد خوبی برای شرکت‌های بیمه‌ای دانست و گفت: اگر این شاخص کاهش پیدا کند، نشان می‌دهد وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم نابسامان است.

سلیمانی افزود: شرکتهای بیمه ای در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات, سرمایه گذرای خوبی نکرده اند و باید در این بخش سرمایه گذرای بیشتری صورت پذیرد.

رئیس کل بیمه مرکزی ضریب نفوذ اکثر بیمه ها در کشور را مطلوب دانست و گفت: این ضریب از کشورهای منطقه و حتی در برخی موارد از ضریب متوسط کشورهای توسعه یافته بالاتر است و تنها عقب ماندگی ما در بخش بیمه های زندگی است .

وی افزود: بیمه های زندگی 46 تا 50 درصد درآمد بیمه های جهان هستند اما در کشور ما این ضریب فقط 14.5درصد است که اگر بتوان به کمک سرمایه گذاری و اطلاع رسانی این ضریب را بالا برد به هدف مجلس و دولت در برنامه ششم توسعه که رساندن ضریب نفوذ بیمه به حدود 7 درصد است خواهیم رسید.

سلیمانی از پوست اندازی جهان در بسیاری از عرصه ها به عنوان چالش آتی صنعت بیمه خبر داد و گفت: روزی به دنبال این بودیم که بیمه شخص ثالث راننده محور شود اما امروز می بینیم که جهان در حال پوست اندازی است و خودروهای خودران در جهان در حال فراگیر شدن هستند.

وی تغییرات اقلیمی و چالش های زیست محیطی را نیز روی صنعت بیمه تاثیر گذار دانست و گفت: در آینده نزدیک بسیاری از این فعالیتها و ریسک ها باید تحت پوشش قرار گیرند و از امروز باید صنعت بیمه به دنبال مطالعه و شناسایی چالش های آینده باشد.

رئیس کل بیمه مرکزی با اعلام اینکه هم اکنون ریسک های موجود در کشور در داخل پوشش داده می شود، افزود: باید بیمه های اتکایی به صنعت بیمه ما کمک بیشتری کنند چراکه گردش مالی بیمه های اتکایی جهان بسیار بالاتر از گردش مالی شرکتهای بیمه ای ماست و باید بیمه های ما نیز در این زمینه تقویت شوند و بیمه مرکزی نیز به کار اصلی خود یعنی سیاستگذاری در بخش بیمه متمرکز شود.

وی افزود: نرخ رشد واقعی اقتصاد ایران حدود 4.3 درصد است، اما رشد نرخ اقتصادی صنعت بیمه حدود8.4 درصد است که این امر نشان دهنده رشد دو برابری صنعت بیمه نسبت به رشد اقتصادی کشور است.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای