شناسه خبر : 13060

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ۹۰ درصد از اراضی کشاورزی در استان فاقد بیمه است که باید برای بهبود جهشی این روند، اقدامات موثری با همراهی بیمه‌ها صورت گیرد.

به گزارش چابک آنلاین، رسول جلیلی افزود: از مجموع ۷۳۰ هزار هکتار اراضی زراعی استان ۵۵ هزار هکتار و از ۱۲۰ هزار کتار باغ‌های موجود، ۲۵ هزار هکتار آن در سال زراعی گذشته  تحت پوشش بیمه بود.

وی ادامه داد: همه ساله خسارت قابل توجهی ناشی از حوادث غیرمترقبه به بخش کشاورزی استان وارد می‌شود که در این راستا مشارکت بهره‌برداران بخش کشاورزی، آموزش و آگاه‌سازی کشاورزان در جهت مقابله و کاهش حجم خسارت وارده به این بخش ضروری است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی بیان کرد: در سال زراعی گذشته میزان سطح بیمه محصولات زراعی و باغی و دامی در مقایسه با سطح زیر کشت، در حدود ۱۰ درصد بود که باید کشاورزان و دامداران در خصوص بیمه محصولات خود اهتمام جدی داشته باشند. 

وی با اشاره به خسارت ۸۵۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی استان در سال زراعی گذشته گفت: طبق پیش‌بینی‌های اداره کل هواشناسی، میزان بارندگی در اوایل سال زراعی جدید در حدود ۱۰ درصد کمتر از نرمال خواهد بود.

"جلیلی"، از کشاورزان خواست با کشت به موقع محصول، نسبت به بیمه محصولات خود توجه بیشتری داشته باشند تا بتوانند در صورت بروز خسارت از مشوق‌های حمایتی دولت بهره‌مند شوند.

وی عدم تخصیص به موقع منابع مالی و اعتباری از طرف دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی را یک چالش مهم در مسیر توسعه فرهنگ بیمه کشاورزی در استان بیان کرد و افزود: افزایش آگاهی کشاورزان و فرهنگ‌سازی برای ترویج بیمه محصولات کشاورزی برای کاهش تاثیرات مخاطرات طبیعی در بخش کشاورزی استان تاثیرگذار است. 

سالانه به طور میانگین، حدود هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی خسارت ناشی از سرمازدگی، سیل، تگرگ و طوفان وارد می‌شود که رقم قابل توجهی است.

آذربایجان‌غربی به علت دارا بودن حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از استان‌های مهم کشور در تولید میوه و محصولات دامی به شمار می‌رود.

۲۳۵ هزار بهره‌بردار حوزه کشاورزی در این استان وجود دارد که سالانه بیش از ۶ میلیون تن محصول تولید و روانه بازار می‌کنند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای