شناسه خبر : 12801

رییس انجمن اساتید حق التدریس استان مازندران گفت: اساتید حق التدریسی به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، سمیه صمدی سروکلائی در مورد مشکلات اساتید حق التدریس اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده اساتید حق التدریسی عدم قبول آن ها از لحاظ سطح علمی و دانش است، زیرا فکر می کنند این اقشار به ازای پول تدریس می کنند و این اساتید به رسمیت شناخته نمی شوند.

وی این تفکر را نوعی باور غلط دانست و گفت: هنوز پایه حق التدریس دانشگاه آزاد ۵ هزار تومان است و هیچ الزامی وجود ندارد که دانشگاه پایان هر ماه و یا حتی پایان هر ترم حق الزحمه این اساتید را پرداخت کند.

رییس انجمن اساتید حق التدریس استان مازندران با بیان اینکه حقوق ترم اول سال تحصیلی ۹۸_۹۹ هنوز هم پرداخت نشده و بعضا حقوق این اساتید بعد از دو سال و حتی بیشتر پرداخت می‌شود، یادآور شد: وزیر علوم اعلام کردند فیلتری برای انتخاب اساتید حق التدریسی وجود ندارد؛ این در حالی است که اصولا دانشگاه ها با برگزاری مصاحبه علمی و سنجش سابقه علمی اساتید تصمیم به قبول و رد آنها می کنند.

صمدی  افزود: مسئله دوم موضوع بیمه اساتید است که دانشگاه آزاد به ازای ساعت تدریس حق بیمه اساتید را پرداخت می کند اما همین حد در بقیه دانشگاه ها (علمی و کاربردی، پیام نور و غیرانتفاعی) پرداخت نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که از نظر قانون همه دانشگاه ها موظف به پرداخت بیمه به ازای ساعت کار هستند.

رییس انجمن اساتید حق التدریس استان مازندران با بیان اینکه ۱۰ درصد مالیات از حقوق ناچیزی اساتید حق التدریس  کم می شود، تصریح کرد: پس از پیگیری از ادارات مالیات چند استان مشخص شده به دلیل آن که در قانون مالیات به صراحت بیان نشده که منظور از کسر مالیات ۱۰ درصدی از حق التدریس، حق التدریس اساتید هئیت علمی است که برای اضافه کار به عنوان حق التدریس محسوب می شوند، نه اساتید حق التدریسی که تنها شغل آنها تدریس ساعتی در دانشگاه است متاسفانه این ۱۰ درصد از حقوق اندک حق التدریس ها هم کسر می شود.

وی با بیان اینکه اساتید حق التدریس هیچ آینده و امنیت شغلی ندارند و هیچ مرجعی حتی وزارت علوم از آنها حمایت نمی کند، خاطرنشان کرد: تفاوت قائل شدن بین معلمان حق التدریس و اساتید حق التدریس بسیار عجیب است.

صمدی گفت: دانشگاه ها کاملا سلیقه ای برای ارایه واحد به اساتید تصمیم گیری می کنند، انتظار می رود وقتی انجمن صنفی اساتید حق التدریس در استان مازندران به ثبت رسیده و پبگیر امور اساتید است، دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی آن را به رسمیت بشناسند و مطالبات و حقوق به حق آنها را پرداخت کنند و برای اجرای قوانین همکاری نمایند.

رییس انجمن اساتید حق التدریس استان مازندران در ادامه با بیان اینکه دانشگاه علمی و کابردی اخیرا کد کاربری بسیاری از اساتید را حذف کرده و اعلام نموده در فرآیند جذب شرکت نمایند، افزود: آیا اساتید هئیت علمی که یک بار برای جذب مصاحبه شدند مجدد در فراخوان شرکت می کنند، چرا اساتیدی که سال های پیش از همان فیلترها گذشتند و در مصاحبه ها قبول شده اند مجدد باید این روند را طی کنند.

وی  خاطرنشان کرد: انتظار می رود همچون معلمان حق التدریس، حق الزحمه اساتید هم هر ماه پرداخت شود، همه دانشگاه ها بیمه اساتید را پرداخت نمایند و مالیات هم از این حقوق حداقلی کسر نگردد، البته مهم تر از همه اینکه میزان حق التدریس افزایش یابد.

صمدی با بیان اینکه باید سابقه تدریس اساتید به عنوان سابقه کار آنها در نظر گرفته شود، تصریح کرد: باید برای جذب مدرس حق التدریس، دانشگاه ها با انجمن همسو شوند و تعاریفی همچون شرکتی، قراردادی، پیمانی و هئیت علمی در جذب اساتید استفاده شود، تا امنیت شغلی برای اساتید به وجود آید.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای