شناسه خبر : 12137

مدیر صندوق بیمه روستائیان و عشایر استان همدان با بیان اینکه میانگین جذب این صندوق در استان ۳۵ درصد بوده که نسبت به میانگین کشوری بالاتر است، گفت: امسال ۲۹۷ هزار همدانی مشمول عضویت در صندوق بیمه روستائیان و عشایر هستند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، مهدی سماواتی، با بیان اینکه ارائه خدمات بیمه اجتماعی به کاهش فقر، بهبود زیرساخت‌های اقتصادی و در نتیجه توسعه اقتصادی و اجتماعی بخش کشاورزی، روستایی و عشایر می‌انجامد، اظهار کرد: در این راستا دولت مصمم است تا با رویکرد گسترش بیمه‌های اجتماعی در راستای کاهش فاصله طبقاتی جمعیت روستایی و شهری، کاهش محرومیت و گسترش عدالت اجتماعی گام‌های مؤثرتری بردارد.

وی با اشاره به اینکه صندوق استان بیش از ۱۰۵ هزار نفر را تحت پوشش دارد، افزود: از این تعداد، ۷۷ هزار و ۱۶۳ نفر بیمه شده روستایی، ۲۱۰۰ نفر بیمه شده عشایری، ۱۱۹۲ نفر بیمه شده کمیته امداد امام خمینی(ره) و ۱۹۴۷ نفر بیمه شده زنان سرپرست خانوار بهزیستی و بیش از ۲۰ هزار نفر سایر گروه‌های بیمه ای صندوق را تشکیل می دهند.

سماواتی با بیان اینکه ۴۲۳۰ خانوار از مزایای مستمری ماهانه بازنشستگی پیش از موعد، فوت و ازکارافتادگی صندوق  بهره‌مند هستند، خاطرنشان کرد: سه مسئله بیمه جوانان، بیمه زنان خانه‌دار و افراد فاقد بیمه از مسائل مهم این صندوق در سال ۹۹ است.

وی درباره بیمه جوانان تأکید کرد: بیمه جوانان نیاز به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی درستی دارد تا جوانان در سنین پایین نسبت به بیمه خود اقدام کنند که البته اقدامات بسیار خوبی در این زمینه در استان صورت پذیرفته است.

مدیر صندوق بیمه روستائیان و عشایر استان همدان با بیان اینکه بسیاری از بانوان به‌علت بیمه شدن سرپرست خانواده از بیمه خود امتناع می‌کنند، یادآور شد: در صورتی که زنان خانه‌دار نیز تحت پوشش بیمه قرار بگیرند می‌توانند از دو حقوق بازنشستگی در خانواده استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر دارای هشت کد درآمدی بوده که هر فرد با توجه به توان مالی خود، یک کد را به عنوان سطح درآمدی انتخاب و به صورت سالانه یک بار آن را پرداخت می‌کند، اظهار کرد: دولت به ازای مبلغ پرداختی توسط فرد دو برابر آن را به عنوان سهم دولت در حمایت از افراد روستایی و عشایری به صندوق پرداخت می‌کند.

وی جامعه هدف این صندوق را ساکنان روستا و مناطق عشایری، افراد ساکن در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و شاغلان فصلی، قالیبافان، زنبورداران، کشاورزان شهرهای با جمعیت بالای ۲۰ هزار نفر، رانندگان برون شهری در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، زنان سرپرست خانوار بهزیستی، کلیه مشاغل وابسته به کشاورزی، کارکنان مراکز دامپزشکی، اعضاء سازمان نظام مهندسی کشاورزی و شاغلان صنایع دستی در شهر دانست.

سماواتی با بیان اینکه بازنشستگی، ازکارافتادگی و مستمری فوت به بازماندگان از مزایای اصلی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر محسوب می شود، تصریح کرد: هر فرد زن و مرد برای عضویت با سن ۱۸ تا ۵۰ سال با حضور در کارگزارای رسمی صندوق در سراسر استان می‌تواند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه صندوق استان همدان دارای ۴۵ کارگزاری در مناطق مختلف استان است، مطرح کرد: کارگزاران مسئولیت اطلاع رسانی، ثبت نام و تمدید افراد را در مناطق تحت پوشش بر عهده دارند و افراد متقاضی ثبت نام با مراجعه به دفاتر کارگزاری اطلاعات خود را در سامانه صندوق ثبت می‌کنند.

سماواتی تأکید کرد: در راستای ارائه خدمات دولت الکترونیک تمامی امور صندوق بیمه روستائیان و عشایر از جمله ثبت نام، پرداخت حق بیمه، تمدید، انجام امور مربوط به تعهدات صندوق و پاسخ به استعلامات سایر سازمان‌ها به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد و سامانه الکترونیکی صندوق به سامانه‌های ثبت احوال، راهداری، بانک کشاورزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متصل شده است که این موضوع میزان رضایتمندی بیمه شدگان را افزایش می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه در راستای دولت الکترونیک شناسنامه و کارت ملی از مدارک افراد متقاضی ثبت نام حذف شده است، افزود: همچنین برای حمایت از رانندگان در راستای شارژ کارت هوشمند پس از واریز حق بیمه توسط راننده، با مراجعه به انجمن های صنفی رانندگان کارت هوشمند به صورت الکترونیکی شارژ شده و نیاز به حضور مستقیم راننده برای دریافت نامه نیست.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ مطابق با آیین نامه صندوق و پانزدهمین سالگرد صندوق افرادی که به سن ۶۵ سال تمام رسیده‌اند و دارای ۱۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه هستند به درجه بازنشستگی سالمندی نایل شدند، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۷۰ نفر بیمه شده درخواست خود را برای بازنشستگی ارائه کرده‌اند که نخستین بازنشسته استان حکم مستمری خود را از نماینده ولی فقیه در استان در محل مدیریت صندوق دریافت کرد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای