شناسه خبر : 11670

مدیرکل حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد بیمه فعالان صنایع دستی اظهارداشت: سال ۸۸ قانونی برای انجام بیمه قالی‌بافان کدشناسه‌دار و فعالان صنایع دستی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در آن زمان توانستیم حدود ۸۰ هزار نفر که در حوزه صنایع دستی فعال بودند را جهت پوشش بیمه به سازمان تأمین اجتماعی معرفی کنیم.

به گزارش چابک آنلاین، فرهاد فلاح بیان داشت: از سال ۹۳ تا آذر سال ۹۷ نتوانستیم هیچ فرد جدیدی را تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دهیم و به دلیل نبود اعتبار لازم این اقدام صورت نگرفت. ولی از ماه آذر به بعد در سال ۹۷ با تلاش علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارتخانه، ۳ میلیاردتومان از محل بودجه اضطراری برای بیمه فعالان و تولیدکننده‌های صنایع دستی در نظر گرفته شد و همان زمان ۸۱۲ فرد جدید پوشش بیمه یک‌ساله تأمین اجتماعی شدند.

مدیرکل حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: سال گذشته هم یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان جهت بیمه تأمین اجتماعی این افراد پرداخته شد و تا پایان خرداد امسال این ۸۱۲ نفر بیمه آنها تمدید شده است و در اعتبارات سال جاری نیز سازمان برنامه و بودجه پیش‌بینی‌هایی را داشته و به دنبال این مسأله هستیم تا این ۸۱۲ نفر بیمه‌شان تا پایان امسال تمدید شود. به دلیل کمبود منابع اعتباری نمی‌توانیم هیچ فرد جدیدی را به سازمان تأمین اجتماعی معرفی کنیم.

وی در ادامه از تشکیل کمیسیونی متشکل از برنامه و بودجه و وزارت تعاون و رفاه اجتماعی و معاونت صنایع دستی برای رفع مشکل بیمه‌ای فعالانی که فاقد بیمه هستند خبرداد و گفت: این امکان مهیا شده که فعالان حوزه صنایع دستی تحت پوشش بیمه کشاورزی، عشایری و روستایی قرار گیرند که امکان خوبی است.

فلاح بیان داشت: همه افرادی که در حوزه صنایع دستی فعالیت دارند در روستاها ومناطق عشایری

حتی شهرها می‌توانند مشمول این بیمه شوند و حق بیمه پرداختی در بیمه صندوق کشاورزی، عشایری و روستایی زیاد نیست. البته بیمه درمان را شامل نمی‌شود ولی با مبلغ اندکی می‌توان امکان صدور دفترچه بیمه ایرانیان را برای این افراد فراهم کرد که برای علاقه‌مندان این موضوع محقق شده همچنین سوابق بیمه تأمین اجتماعی قابل انتقال به این صندوق است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای