شناسه خبر : 11147

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ارزش کل سهام صندوق واسطه‌گری یکم، ۳۲ هزار میلیارد تومان است، گفت: برآورد می‌شود حدود هشت میلیون نفر در این پذیره‌نویسی شرکت کنند.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایرنا، عباس معمارنژاد روز سه شنبه در نشست خبری واگذاری سهام دولت از طریق صندوق واسطه گری مالی یکم (ETF)، افزود: تاکنون حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای این صندوق، پذیره نویسی انجام شده است.

وی گفت: مهلت پذیره نویسی این صندوق تا پایان اردیبهشت ماه است که سقف خرید دو میلیون تومان برای هر نفر تعیین شده است.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به قیمت روز شرکت های عضو صندوق شامل بانک صادرات، بانک تجارت، بانک ملت، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین، خاطرنشان کرد: ارزش هر واحد ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

معمارنژاد ادامه داد: اگر شمار افراد متقاضی افرایش یافت، تعداد یونیت ها به همه افراد تقسیم شده و مبالغ اضافی بازگردانده می شود.

این مقام مسوول اضافه کرد: دو ماه مهلت برای فروش واحدهای این صندوق تعیین شده تا افراد اقدام به اخذ کد بورسی کنند.

وی خاطر نشان کرد: مهلت دو ماهه برای این است که افراد دارای کد بورسی به یکباره اقدام به فروش نکنند که باعث متضرر شدن افراد فاقد کد بورسی می شود.

معمارنژاد بیان داشت: حدود یک هزار و ۴۳ میلیارد تومان برای بازارگردانی و کنترل قیمت این صندوق در روز بازگشایی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به پذیره نویسی واحدهای صندوق، گفت: افراد از طریق درگاه های ۱۴ بانک اقدام به ثبت تقاضا کنند.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه مدیریت دولت در این صندوق تا سال ۱۴۰۰ است، افزود: پس از آن، هر شخص حقیقی و حقوقی که بیش از یک دهم درصد از واحدهای این صندوق را داشته باشد، می تواند در مجامع این صندوق اشاره کند.

وی تاکید کرد: این ادعا که دولت با این روش عرضه به دنبال پوشش کسری بودجه خود است،  اشتباه بوده زیرا برای جبران کسری بودجه بهتر بود که به دنبال عرضه سهام به شکل بلوکی می‌رفتیم.

معمارنژاد با بیان اینکه به دنبال وسعت بخشیدن به بازار و منفعت مردم هستیم، اضافه کرد: با توجه به تخفیفی که برای این سهم‌ها می دهیم به مردم توصیه می‌ شود که در این پذیره نویسی شرکت کنند، زیرا دو میلیون سهم خریداری شده به قیمت همین امروز دو برابر است.

وی گفت: ارزش کل سهام این صندوق ۳۲ هزار میلیارد تومان است که با تخفیف ارایه شده ۱۷هزارمیلیارد تومان از مردم دریافت خواهد شد.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: قیمت هر واحد ۱۰ هزار تومان است که ترکیبی از پنج بانک‌ و بیمه‌ ای است که از طریق این صندوق ارائه می شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای