شناسه خبر : 48526

قوانین عجیب رانندگی در کشورهای اروپایی

قوانین عجیب رانندگی در کشورهای اروپایی

در برخی از کشورها ممکن است شما به خاطر شرایطی که ماشینتان دارد جریمه شوید.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، اگر در حال برنامه‌ریزی یک سفر جاده‌ای در اروپا هستید، بهتر است پیش از شروع این سفر مهیج، این مطلب را بخوانید و بیشتر درباره برخی قوانین رانندگی اطلاع کسب کنید. قوانینی که ممکن است شما را شگفت‌زده کند.

۱ - کودک نباید در صندلی جلو ماشین بنشیند

اگر کودکی دارید و اتفاقا قصد دارید در اروپا رانندگی کنید باید بدانید که برخی محدودیت‌ها در این رابطه وجود دارد. در اکثر کشورهای اروپایی کودکان دست‌کم باید قدشان به ۱۳۵ سانتیمتر رسیده باشد تا بتوانند روی صندلی جلو بنشینند. این البته در برخی کشورهای دیگر سختگیرانه‌تر هم هست. به عنوان مثال در ایتالیا و آلمان قد حداقل ۱۵۰ سانتیمتر است.

در نظر داشته باشید که فقط طول قد نیست که باید رعایت شود. در کشوری مانند اسپانیا مهم نیست شما قدتان چقدر باشد، چرا که باید دست‌کم ۱۸ سال داشته باشید تا اجازه نشستن در صندلی جلوی ماشین را پیدا کنید.

۲ - دوربین‌های سرعت را با سطل‌های زباله اشتباه نگیرید

هیچ کس دوست ندارد در تعطیلات خود به خاطر سرعت غیرمجاز جریمه شود. دوربین‌های سرعت در هر کشور اروپایی متفاوت است. برای مثال در ایتالیا این دوربین‌ها می‌توانند بزرگ و نارنجی روشن باشند و اگرچه ممکن است به نظر واضح بیاید اما به راحتی می‌توان آنها را با یک صندوق پستی یا حتی یک سطل زباله روشن در کنار جاده اشتباه گرفت.

۳ - عینک زاپاس داشته باشید

شاید تعجب کنید اگر بشنوید در فرانسه، اسپانیا و سوئیس، افراد عینکی باید همیشه در حین رانندگی یک عینک دوم نیز با خود به همراه داشته باشند.

مواردی وجود داشته که از راننده خواسته شده عینک دوم خود را به پلیس نشان دهد و در صورت عدم انجام این کار، جریمه‌ای ناخواسته و قابل اجتناب پرداخت کرده‌اند.

۴ - کپسول آتش‌نشانی به همراه داشته باشید

در کشورهایی چون بلژیک، سوئد، دانمارک و نروژ داشتن یک کپسول آتش‌نشانی همیشه در خودرو الزامی است. یکی دیگر از موارد غیرمنتظره‌ای که ممکن است از شما خواسته شود این است که ثابت کنید بلوک‌های چوبی و پلاستیکی دارید که در صورت لزوم می‌توانید آنها را پشت چرخ‌های خودرو قرار دهید تا از حرکت ناخواسته خوردرو به عقب در حالت ایست، جلوگیری کند.

این موضوع به ویژه در کشور استونی به کار شما می آید چرا که در صورت همراه نداشتن این بلوک‌ها جریمه می‌شوید.

۵ - نوشیدن آب و خوردن تنقلات پشت فرمان ممنوع

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که عادت دارید به هنگام رانندگی یک میان‌وعده سریع و یا یک لقمه کوچک میل کنید؟ اگر پاسخ مثبت است به قبرس سفر نکنید چون در صورتی که در خیابان‌ها و جاده‌های این کشور این کار را انجام دهید ممکن است با عواقب جدی رو به رو شوید.

این کشور رانندگان را از خوردن و آشامیدن در حین رانندگی کاملا منع کرده است. این حتی شامل آب آشامیدنی نیز می‌شود و ممکن است برای این کار با جریمه سنگینی رو به رو شوید.

۶ - ماشین خود را تمیز نگه دارید

در برخی از کشورها ممکن است شما به خاطر شرایطی که ماشینتان دارد جریمه شوید. او اضافه می‌کند که مسئله فقط چراغ‌های شکسته، لامپ‌های سوخته و یا خرابی برف‌پاک‌کن نیست بلکه حتی کثیفی خودرو هم می‌تواند شما را به دردسر بیندازد.

در بلغارستان و بلاروس رانندگی با خودروی کثیف غیرقانونی است. چه پلاک خودروی شما کثیف باشد و چه شیشه‌های آن، فرقی نمی‌کند، هر کدام که باشد در این دو کشور جریمه خواهید شد. پس اگر هر یک از این دو کشور در فهرست دیدنی‌های شما هستند، باید از تمیز بودن خودروی خود اطمینان حاصل کنید. 

۷ - هنگام رانندگی از هدفون استفاده نکنید

احتمالا بسیار شنیده‌اید که به جای استفاده از تلفن همراه و صحبت کردن با دوستان خود در هنگام رانندگی باید از هدفون استفاده کنید؛ اما صبر کنید، قبل از اینکه جواب تلفن دوستتان را بدهید، کمی درباره کشورهای اروپایی که روی این موضوع سخت‌گیر هستند، بیشتر بدانید.

برخی از کشورهای اروپایی به صورت کلی استفاده از هدفون با سیم و یا حتی بی‌سیم را در هنگام رانندگی ممنوع اعلام کرده‌اند. فرانسه در سال ۲۰۱۵ استفاده از هرگونه هدفون و هر دستگاهی را که در گوش افراد صدا منتشر می‌کند، ممنوع کرد. اگر شما در فرانسه چنین تخلفی مرتکب شوید، ممکن است با جریمه‌ای سنگین و امتیاز منفی قابل توجه در گواهینامه خود رو به رو شوید.

 

ارسال نظر