شناسه خبر : 44928

خشکسالی جمعیت دام سبک را ۳۰ درصد کاهش داد

خشکسالی جمعیت دام سبک را ۳۰ درصد کاهش داد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: خشکسالی و کاهش بارندگی موجب شد تا جمعیت دام سبک کشور ۳۰ درصد کاهش یابد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، مجتبی نوروزی روز یکشنبه در سفر به خراسان شمالی و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خشکسالی و کاهش بارندگی که با کاهش تولید علوفه در مراتع همراه است، سبب شد تا دامداران در تامین علوفه با مشکل مواجه شوند.

وی افزود: سال های اخیر ۲۰ میلیون راس دام راهی کشتارگاه ها و یا صادر شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه مشکل در تامین علوفه، دامداران را مجبور به فروش دام کرده است، تصریح کرد: این مشکل در دامداری های صنعتی و دام سنگین کمتر است و دام های سبک و واحدهای معیشتی و کوچک با این مشکل مواجه هستند.

وی گفت: دولت تلاش دارد تا با واردات گوشت، وضعیت دام را بهبود دهد ضمن اینکه باید به بهره وری مناسب واردات نیز توجه کرد و نژاد بز آلپاین در تولید شیر و نژاد سمینتال در دام سنگین به عنوان نژاد ۲ منظوره بازدهی بالایی دارند.

اقدامات ارزنده دولت در کنترل بیماری های دامی

نوروزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مدیریت و کنترل بیماری های دامی گفت: اقدامات خوب و ارزنده ای در دولت سیزدهم برای مدیریت بیماری ها انجام و ایمنی مناسبی ایجاد شده است.

وی افزود: البته ایمنی ایجاد شده در دام ها شکننده است، تداوم این وضعیت نیاز به همکاری دامداران و رعایت نکات بهداشتی دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره کنترل بیماری مشترک انسان و دام گفت: کنترل این بیماری ها نیاز به اعتبار دارد، درخواست ما این است که بخشی از اعتبارات حوزه سلامت به دامپزشکی اختصاص یابد تا گامی موثر برای کنترل بیماری و ارتقای سلامتی جامعه برداشته شود.

وی خاطرنشان کرد: برای حمایت از تولید داخل، واردات برخی دارو و واکسن ممنوع است.

ارسال نظر