شناسه خبر : 40843

بیش از ۱۰ هزار پرستار در دو سال گذشته بازنشسته شدند

بیش از ۱۰ هزار پرستار در دو سال گذشته بازنشسته شدند

عضو شورای عالی نظام پرستاری با بیان اینکه بیش از ۳۰ هزار کمبود پرستار در کشور وجود دارد، گفت: باید نیروی انسانی مناسب در این حرفه تامین شود در غیر این صورت سلامت مردم به خاطر کمبود پرستار صدمه می‌بیند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، شمس الدین شمسی روز شنبه در نشست خبری در آستانه روز پرستار (۲۸ آبان) که در محل این سازمان برگزار شد، افزود: پرستاران دو تا سه برابر توانشان در بیمارستانها کار می‌کنند و اضافه کاری با ساعتی ۱۵ هزار تومان و شیفت‌های اجباری ناپسند بوده و به ارایه خدمت دهی نظام سلامت خدشه وارد می شود.

وی با اشاره به بازنشستگی بیش از ۱۰ هزار پرستار در دو سال گذشته تصریح کرد: در دوران همه گیری کرونا از توان پرستاران طرحی در مراکز درمانی استفاده زیادی شد ولی اکنون این قشر مورد بی مهری نظام سلامت قرار گرفته و بیکار شده‌اند، در حالی‌که با توجه به کمبود شدید، می‌توان دوباره آنها را مشغول بکار کرد.

شمسی با بیان اینکه «عرصه خدمت رسانی در نظام سلامت شوخی بردار نیست و تعطیلی ندارد» تصریح کرد: لازم است تامین نیروی پرستار به اندازه کافی، پرداخت فوق العاده، سختی کار و مطالبات آنها مورد توجه مسوولان وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه قرار گیرد.

این عضو شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به بحث ارایه خدمات پرستاری در منزل، گفت: اکنون خدمات پرستاری در منزل برای بیماران مزمن با قیمت مناسب ارایه می شود و لازم است در این زمینه پوشش بیمه ای مناسب صورت گیرد تا همه بیماران بی بضاعت یا کم توان مالی بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

ثبت‌نام بیش از پنج هزار پرستار برای اعزام به غزه

محمد میرزابیگی رییس سازمان نظام پرستاری کشور نیز در این نشست با اشاره به ثبت نام بیش از پنج هزار پرستار برای اعزام به غزه با هدف کمک به مجروحان، گفت: بیش از ۱۵۰ پرستار و هفت هزار نفر در دوران همه گیری کرونا به ترتیب شهید و جانباز شدند.

وی در تشریح اقدامات انجام شده در دوره پنجم نظام پرستاری، اظهار داشت: در این دوره ۲ هزار و ۲۰۰ نفر مجوز استخدامی برای نیروهای سلامت گرفته و قرار شد ۴۵ درصد این عدد از پرستاران باشند.

میرزابیگی با بیان اینکه معوقات ۲۰ هزار میلیارد تومانی نظام سلامت در سال ۹۹ به کادر سلامت اختصاص یافت تا با انگیزه بهتری در ایام کرونا خدمت کنند، ادامه داد: اعطای فصل دهم قانون خدمات کشوری و فوق‌العاده ویژه هم برای پرستاران در سال ۹۹ انجام شد.

وی تصریح کرد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پس از سالها با دستور رییس جمهور در دولت مردمی به اجرا درآمد ولی در بیمارستانهای دولتی به درستی اجرا نمی شود و پرستاران از این وضعیت ناراضی هستند.

میرزابیگی با اشاره به اینکه باید قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری با توجه به اخذ هزینه‌های آن در قالب تعرفه‌ها از بیمه‌ها و مردم، به درستی اجرا شود، تصریح کرد: از سوی دیگر در برنامه هفتم توسعه بحث بکارگیری بهیاران در قالب پرستار در مراکز درمانی آمده است که به شدت مخالف آن هستیم زیرا نیروی پرستار آموزش دیده و دارای تحصیلات دانشگاهی است.

وی در ادامه به ارایه خدمات پرستاری در منزل اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۰ درصد افراد بستری در بیمارستان‌ها، بیماران مزمن هستند که فقط مراقبت می‌گیرند و کار چندان تخصصی ندارند که سیستم مراقبتی پرستاری باید برای آنها فعال شود.

میرزابیگی افزود: اکنون یکهزار و ۷۰۰ مرکز مراقبت در منزل داریم و از مردم می‌خواهیم با مراکز قانونی در این زمینه همکاری کنند.

 
ارسال نظر